| aloken a întrebat:

Salut(Buna),vreau sa imi cumpar si eu un porcusor de guineea sau un hamster.As avea cateva intrebari:
1)Ei daca sunt singuri vor muri? Ma refer ca si la papagali, am mai avut si le-am pus oglinda dar degeaba... sad
2)Porcusorul de guineea si hamsterul, sunt pretentiosi la mancare?
3)I poti invata trucuri gen BANG! laughing Am mai vazut niste filmulete pe net.

3 răspunsuri:
| DouaPuncteD a răspuns:

Buna!
Am si eu doi porcusori de guineea dar intentionez sa ii dau.
Intial am avut doar unul, era femela, foarte jucausa de altfel. dar avea momente cand statea intr-un colt si nu scotea niciun sunet. Uneori nici nu manca. Am mai luat unul, fratiorul ei si acum sunt plini de viata.
Cu mancarea nu ii vad foarte pretentiosi. Ai mei adora castravetii si morcovii. Iar mancarea speciala pentru ei este in plin plan!
Nu ii mai pot tine deoarece necesita multa atentie, am sa plec la facultate si nu am cum sa ii iau cu mine, iar de curand, am facut o ciuperca numita pecingina din cauza celor doua animalute. Sunt nevoita sa ii dau din aceste doua motive.
Daca ai timp, iti plac animalutele si ai o imunitate crescuta, iti garantez ca te vei atasa foarte tare de ei si iti vei dori sa petreci timp cu ei. Asa am patit si eu.
Sunt niste dragalasi!
O seara buna sa ai!

| Snowa a răspuns:

Scuze ca zic doar despre hamsteri, dar nu am avut niciodata niste porcusori de guineea.
1) Conteaza ce rasa este hamsterul. Daca e sirian trebuie sa traiasca singur, dar hamsterii sirieni au nevoie de custi, rotii si jucarii mari, deci e mai scump.
Daca e pititc rusesc atunci poti sa-ti iei 5-6 (Sa fie femele, daca sunt masculi se vor bate pe teritoriu), dar o sa ai nevoie de cusca mare, multe jucarii si multe roti. Eu recomand sa-ti iei un singur pitic rusesc pentru ca are nevoie de o cusca medie, 4 jucarii sau mai multe si o singura roata care sa aiba 7 inch.
2) Hamsterul nu este pretentios la mancare, dar trebuie sa ai grija cat de multa mancare le dai. Poti cauta pe internet ce mananca hamsteri, dar piticilor rusesti sa nu le dai multe fructe pentru ca fac diaree.
3) Hamsterii pot fii dresati doar sa raspunda la numele lor, dar daca vrei o rozatoare care sa fie dresata atunci poti sa-ti iei un sobolan (suna ciudat, dar sunt foarte destepti). Cumpara-ti unul sa nu incerci niciodata sa incerci sa prinzi unul si sa-l bagi intr-o cusca. "De ce nu?" Pentru ca pot avea diferite boli si pot fii stresati.
Sobolanii pot invata trucul "BANG" sau sa-ti aduca servetele si multe alte chestii, dar au nevoie de o cusca mare asta ar fi singura problema.
Eu iti recomand sa-ti iei un sobolan daca vrei sa-l dresezi, ei pot sta singuri, dar au nevoie de compania unui om. Sobolanul nu este deloc pretentios si mananca aproape tot ce le dai. Ei pot invata multe trucuri, dar trebuie sa-i scoti din cusca o ora pe zi. Sobolanii sunt foarte curati si nu miros mai deloc, dar au nevoie de o roata mare 12-13 inch si multe jucarii (potii sa cauti "rat cage idea" si vei vedea cum arata cusca unui sobolan).
Sper ca te-am ajutat happy

| Criss_Crissty_1999 a răspuns:

Eu am avut multe animale, printre care și porcușori de guineea și hamster.
1)Depinde de ce vrei.
a)Porcușorii de guineea sunt prietenoși,majoritatea lor, mai întâi am avut un mascul,și era foarte supărat,din cauză că nu avea cu cine să se joace,și am mai făcut rost de unul, și s-a văzut diferența foarte mult dintre cum era singur și împreună cu un alt porcușor.
b)Și hamsterii sunt la fel, dacă nu ai jucării care să le placă destul de mult și să nu le trebuiască un partener.Dar decât să riști, mai bine cumperi și la hamster un partener, fiind mult mai pretențios decât un porcușor de guineea din acest punct de vedere.
2)Da, din acest punct de vedere,mâncarea e cam pe primul loc pentru majoritatea lor (la amândouă animăluțele mă refer),hamsterii mei,mâncau,de obicei, pâine, morcovei rași, și mai rar câte un cartofior ras. Unii cred că zic prostii, dar e adevărat.
3)Da, îi poți învăța, dar este destul de greu în cazul lor. Sper că te-am ajutat!