| anonim_4396 a întrebat:

In curand ma voi muta definitiv in alta tara si am un caine talie medie. Cum il transport?

4 răspunsuri:
| Horologer a răspuns:

În primul rând, animalul tău de companie trebuie să fie mai mare de 3 luni. Acest lucru poate fi explicat prin faptul că animalul de companie trebuie vaccinat împotriva rabiei, iar acest lucru este posibil după vârsta de 3 luni.
Dacă animalul tău de companie este câine, pisică sau dihor, trebuie să deții un pașaport UE pentru animalele de companie eliberat de un veterinar autorizat în acest sens de autoritatea competentă. Acest pașaport certifică faptul că animalul tău de companie a fost vaccinat împotriva rabiei cu mai mult de 21 de zile și cu mai puțin de 1 an înainte de data plecării. În unele state membre sunt necesare și alte tratamente aplicate animalului de companie, pentru a fi permisă intrarea, precum deparazitarea.
Tot pentru câini, pisici și dihori este nevoie ca animalul să poată fi identificat cu un microcip. Pentru animalele care au fost tatuate pentru identificare până în anul 2011, acestea pot intra într-un alt stat membru (cu excepția Marii Britanii, Irlandei și Maltei) fără a fi nevoie de microcip, dacă acel tatuaj este clar și lizibil.
Pentru alte animale de companie este posibil să ți se ceară un certificat de sănătate emis de un veterinar.

Ai si mai multe detalii aici:
http://www.eccromania.ro/calatoria-animalul-companie-uniunea-europeana/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci toate actele si il iei cu tine cu masina / avionul

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tara unde te muti si de regulile lor de carantina si accept a animalutelor de companie!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai toate actele la zi ale cainelui pentru a zbura cu avionul iti trebuie o cusca speciala destinata transportului animalelor, daca pleci cu masina personala nu iti mai trebuie.