| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat recent (acum 3 zile) un Husky Siberian mascul, de un an. Prima zi l-am tinut in casa de teama sa nu fuga, a doua intr-o cusca iar apoi in curte. S-a obisnuit rapid, fara prea multe probleme. De cand l-am luat mi s-a zis ca stie cateva comenzi pe care le asculta, dar am o problema cu asta, se sperie foarte repede de orice... Ii este teama de orice miscare din jur si fuge de persoanele din jur... Nu stiu daca primul stapan l-a batut sau ceva de genul, dar as putea remedia problema prin dresaj sau ceva similar?

2 răspunsuri:
| Liviu473 a răspuns:

Salut. Eu am si eu am 8 husky cel mai mare e de aproape 2 ani si il detin de la varsta de 2 luni.
Iti spun ca cu dresajul e foarte dificil ei sunt foarte destepti. si daca incerci sa faci dresaj cu ei se plictisesc rapid si nu o sa reusesti foarte multe. lor le plac mult plimbarile. despre chestia cu speriatul eu cred ca inainte nu prea a avut o viata prea usoara. ei de fapt sunt ceva gen iubitori nu speriati. cel mai bine e sa ai unul de foarte mic sa il cresti tu... sa ii stii tu toate mofturile si sa-l cunosti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La un an este cam greu sa-l faci sa-si mai revina mai ales daca a avut experiente neplacute. Poate ca Plimbarile zilnice in zone intens populate sa-l mai aduca la calea ce buna dar nu cred.