| SickOfWriting a întrebat:

Salut mi-am luat si eu o broasca testoasa de florida, are cam 8-10 cm(carapacea) si sunt curioasa ce sex are, daca puteti sa-mi descrietzi ambele sexe sa-mi dau si eu seama.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Fetele au partea de jos a carapacei perfect dreapta, iar baietii au aceeasi parte a carapacei bombata in interior, sa se poata imperechea, daca ar fi dreapta ar cadea de pe femela.winking

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce am gasit eu pe net:
"Broasca testoasa:femela sau mascul?
Lungimea ghearelor labutelor este principalul element de identificare a sexului broscutei dumneavoastra, intrucat la mascul acestea sunt mult mai lungi. Totusi, o identificare sigura nu poate fi facuta decat dupa ce broscutele ajung la maturitate. Maturitatea sexuala definitiva la masculi se instaleaza in jurul varstei de 2-5 ani, cand ating aproximativ 10cm in diametru, pe cand la femele in jurul varstei de 5-7 ani, cand ating aproximativ 18cm in diametru. Insa, diametrul la care ajunge o testoasa este un indicator mai bun pentru atingerea maturitatii sexuale decat varsta. De asemenea, coada masculilor este mai lunga si mai subtire decat a femelelor. Masculii au plastronul (carapacea inferioara) usor concav, pentru a putea copula mai usor"

| nosferatu a răspuns:

Du-te la ginecolog laughing

| SickOfWriting explică:

Este fetita:X o cheama Kayla

| @*iubitza*@ a răspuns:

Eu stiam ca fetele au partea de jos ciobita si baietii dreapta, eu chiar am una si cand am cumparat-o am pus acceasi intrebare si mai am o prietena care are baiat.Lafel mi-a zis.Crezi ce vrei.

| NatiNatalia10 a răspuns:

Nu te lua după gura lumii. Îți poți da seama si când țestoasă este foarte mica.
La mascul ghiarele degetelor :aratator, din mijloc si inelar (ca la oameni) sunt mai lungi iar cele de la degetul mare si degetul mic aproape ca nici nu se vad.
La femele toate unghiile au același lungime.