| TheMadKing a întrebat:

Salut prieteni, am avut 2 caini pe unul l-a lovit o masina acum 3 zile si a murit, acum celalalt a cazut in depresie nu vrea sa manance, sa se joace nimic, sta doar trist, nici nu mai raspunde cand il strig. Ce pot sa fac?

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Trebuie sa iti petreci cat mai mult cu cainele ramas, sa ii arati ca il iubesti, sa incerci sa ii dai ce ii place lui mai mult, in special bucatele de carne ca sa il scoata din depresie.Eu am un astfel de caine care atunci cand s-a mutat fiica mea s-a suparat rau de tot, cateva zile a tot plans si o cauta prin camere si daca pana sa plece fata statea numai cu ea dupa aia s-a reorientat si a inceput sa ne iubeasca si pe noi desi inainte nu prea ii pasa. Cainii sunt foarte simtitori si se atasaza extrem de tare fie de oameni fie de alte animale din casa si ca si noi si ei sufera atunci cand dispare prietenii lor preferati

| eylul123 a răspuns:

Stai mai mult timp cu el, joaca-te cu el dai mancare buna etc.