| diabolykull a întrebat:

Rottweiler sau Ciobanesc German. Argumente, dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| αntoniα a răspuns:

Sall!
Nu ii asculta pe astea! Conteaza ce rasa iti place tie la aspect, iar temperamentul va fi cum il vei dresa tu! De ex. eu am o catelusa de ciobanesc german si e foarte cuminte si iubitoare, nu musca, nu...nimic.Iar,o verisoara are un rottweiler tot la fel de dragut si afectuos.Ambele sunt prietenoase etc...
Deci conteaza cum il cresti TU! Asa i se va dezvolta temperamentul.Sincer,ca aspect intodeauna mi s-a paraut ca arata mai bine ciobanescul german dar nici rottweiler nu e asa uratel.big grin
Eu sper ca nu te'am plictisit impoindu-ti capul cu chestii din astea.happy
Dar, eu zic sa alegi ce rasa ti se pare mai frumoasa ca aspect.Fiecare caine are temperamentul dupa cum il creste stapanul.
Sper ca te'am ajutatbig grin
Paaa!
^.^

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot ala german zic si eu, arata mai bine la aspect.

| LenaleMinato a răspuns:

Eu prefer Ciobanescul german, deoarece am avut unul si este o rasa inteligenta si afectuoasa.
Rottweilerul mi se pare cam rau.

| Holocaust a răspuns:

Eu ţi-aş recomanda să-ţi iei un ciobănesc.Adică eu de-ăsta am momentan, unu' de un anişor. îmi plac foarte mult câinii, şi în special rasa asta.Sunt prietenoşi, se obişnuiesc rapid cu o familie...adică ce vrei mai mult de la un câine?
Partea rea e aceea că sunt cam... temperamentali, şi atacă uneori, deci trebuie să ai grijă cu ei în jurul diferitelor persoane, că rişti să ajungă la urgenţe din cauza câinelui.
... în caz că nu-ţi plac ăştia cu talia ceva mai mare, îţi poţi lua şi un rottweiler.Au cam acelaşi caracter.

| Clauvdgg a răspuns:

Depinde pentru ce. Daca e pentru paza sau ceva in genu' aleg Rottweiler pentru ca e mai agresiv. Dar normal aleg ciobanescul germanwinking

| pufy6646475 a răspuns:

Ciobanesc german.

| NesScaFe a răspuns:

Ciobanesc german o rasa afectuasa si nu mananca atat cat rottwierul

| speeder a răspuns:

Ciobanescul german.

| Daniel55 a răspuns:

Eu as zice Ciobanesc german!

| ReTumb a răspuns:

Istoric rasa Este rasa cea mai cunoscuta si mai raspandita in lume, fiind rasa natioanala a Germaniei. Gresit i se atribuie originea alsaciana. Rasa veche de mii de ani, are un lung sir de stramosi incepand cu ciobanescul persian. Pe baza asemanarii vagi cu lupul mai este cunoscut sub denumirea populara de caine-lup. Rasa a fost adusa la forma actuala abia la sfarsitul secolului XIX-lea de catre capitanul de cavalerie Maxx von Stepanitz prin selectii perseverente si din ce in ce mai fine. In Germania isi are sediul organizatia internationala WUSV cu peste jumatate de milion de membri din 60 de tari care se ocupa cu problemele acestei rase, ciobanescul german fiind singura rasa pentru care exista o asemenea organizatie.

Descriere Fizica Ciobanescul german are un corp atletic armonios de marime putin peste medie, putin alungit si cu linia spatelui usor lasata spre coada cand este vazut din profil. Are gatul lung, puternic si musculos. Capul este proportionat, conic spre nas, fruntea foarte putin bombata, botul este proportional cu craniul, nasul negru. Ochii de marime mijlocie sunt migdalati, usor oblici, de culoare mai inchisa decat culoarea parului si au o expresie vioaie, inteligenta. Urechile de marime proportionala cu capul, mai late la radacina, cu varful ascutit sunt purtate drept (pana la 4-6 luni le poarta atarnate). Coada stufoasa cu par des, lunga, in forma de sabie putin arcuita, este purtata in jos, niciodata pe spate. Prezinta 3 varietati de par: scurt, aspru si lung. Ultimele doua sunt tot mai rar intalnite. Varianta cea mai raspandita si agreata este cea cu par scurt, des, drept si bine culcat pe corp, mai scurt pe cap si fetele anterioare ale membrelor. Blana este dublu stratificata si are stratul exterior de culoare negru complet sau negru cu desen caracteristic de culoare brun, maron roscat, galben, gri-fier sau cenusiu. Chiar daca este robust are o tinuta eleganta, impunatoare, atragatoare cu mers de trapas acoperind o suprafata mare cu fiecare pas.

| Niku_6861 a răspuns:

Ciobanesc German deoarece am si eu unul si nu l-am dus la dresaj si daca ii zic sa tace, la cusca, sezi etc. nu are voie sa nu faca ce ii zic asa rottweilerul asculta dar daca l-ai calcat sau l-ai facut sa sufere te mananca imediat!

| diabolykull explică (pentru Niku_6861):

Esti cam dusa cu pluta

am avut un ciobanesc german aproximativ 2 ani si ceva, iar dupa am luat un rottweiler. Ambii caini au fost crescuti in aceleasi conditii, cu acelasi dresaj, si toate condiitile erau identice. CG a fost mult mai agresiv de la varsta de 1 an, cu toata lumea, animale, oameni, pe cand acest lucru nu se prea observa la rott doar cand pazeste.
CG latra toata noaptea de nu puteai dormi de el, in schimb rottweilerul latra doar cand auzea pe cineva, sau se intampla ceva.

Niku_6861 - daca nu ai avut un exemplar din fiecare rasa nu-ti mai da cu parerea aiurea