| Alex80000 a întrebat:

Am o femela shar pei de 1 an si vreau sa o dresez stiu ca e destul de tarziu dar cred ca merge, in fine lasand asta la o parte de 2 zile am inceput sa o "invat" sa stea in sezi si in culcat,dar problema e alta ca sta in sezi de exemplu doar daca am mancare in mana si i o tin deasupra capului si la culcat tot la fel doar daca ii pun mancara langa nas si misc mancarea pana se pune in culcat si daca ii zic pur si simplu sezi sau culcat nu face nimic. Ceva sfaturi, ca mi ar fi de folos?

Răspuns Câştigător
| Dia1029 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca atunci cand l-ai invatat el a reactionat doar la momeala tinuta in mana dar nu a reactionat la comanda vocala pentru ca era prea atent la momeala
Incearca sa-i ti deasupra capului mana de parca ai mancare in mana si cand va face "sezi" tu sa-i arati ca nu nu ai nimic in mana, sa spui "sezi" si apoi sa-i dai mancare.

P.S. acest sfat vine din partea unui iubitor de caini
Funda?

| Alex80000 explică (pentru Dia1029):

Am incercat dar daca nu simte acolo mancare degeaba nu stiu de ce

2 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

1. Merge, dar îți trebuie răbdare mai multă.

2. Face dacă primește recompensă. Nu-mi dai nimic, fac nimic.