| dan123456 a întrebat:

am si eu un rottweiller are un an si trei luni si ii e fricade roaba si de masini si cand il scot la plimbare nici macar mrr nu face la oameni cum as putea sal invat sa fie mai rau si sa nu ii mai fie frica de roaba si de masini. dau funda. PS : e mascul de talie mare.

Răspuns Câştigător
| Adelaaaaaaaa a răspuns:

Eu am o catelusa corcitura de rottweiller si doberman de vreun an ...insa cand era micuta de vreo cateva saptamani ma musca laughing nici catelusa mea la 3 luni nu latra la oamenii..deoarece era inca un pui..nu prea se repezea ..insa acum la un an aproape...mi-e frica si mie de ea..ar trebuii sa il ti la distanta de prea multe persoane ca sa nu se obisnuiasca cu ele..parerea mea happy sau mai vorbeste cu el mai joaca-te cu el sa aiba incredere

1 răspuns:
| Kriss96 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce vreti animale agresive. Animalele prin natura lor nu sunt agresive. De aceea sunt numite domestice.
Ele sunt domesticite. Firea lor nu tinde spre agresivitate. Oamenii inculti le ac agresive.
Adica un om ca tine care se crede mai smecher daca sare cainele sa muste pe toata lumea.
Un caine agresiv este o mare responsabilitate. Uneori se intampla sa mai treaca oameni pe langa tine. Ce vei face daca va sari cainele sa muste? Risti nu numai amenda dar si confiscarea animalului pentru ca se considera neglijenta daca devine agresiv. Se considera ca l-ai crescut pentru a face ceva rau impotriva altor oameni.