| Robii a întrebat:

Am un amstaff de noua luni (catea) si cand ies la plimbare trage rau de tot, nu ma asculta, si face urat cand vede alti catei. Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

De ce ti-ai luat un caine atat de dominant daca stiai ca nu il poti controla? cand trage de lesa intr-o parte schimba sensul de mers si mergi invers decat vrea ea. cainele ala are nevoie de STAPAN nu PRIETEN. nu trebuie sa fii la egalitate cu ea, altfel te va domina. cat timp tu te duci unde vrea ea, ea este sefa de haita, tu doar un secund. invata ca rasele de talie mare au un puternic simt dominant, ori te dovedesti a fi tu cel mai dominant, ori te are la picior. vrea in directia X, te intorci o iei invers. se impotriveste, tragi de ea si ii zici comanda NU. vine de placere, ii zici "bravo" pe un ton calm si o mangai. sa inteleaga ca daca te asculta, are de castigat. fie afectiune, fie o jucarie preferata, fie mancarica. la fel o poti invata sa sada, sa vina la comanda, etc. trebuie doar sa intri pe youtube si cauti pe nenea gabriel cocu. are mii de filmulete de educare si dresaj canin si linkurile te vor trimite la altii si din 10 linkuri vei gasi exact ce cauti tu cu suggesturile alea. face urat cand vede alti caini ca nu ai stiut sa o socializezi cand era mica, 4-8 luni. cainii agresivi trebuie socializati de mici cu alti caini si alti oameni, altfel, la maturitate dezvolta ura.

ti-ai luat un caine care o sa stearga cu tine pe jos daca nu iei o atitudine dominanta. cainele trebuie sa inteleaga ca tu ii dai de mancare (ca in haita, cainele alfa hraneste grupul), tu ii dai comenzi. si sa o faci sa inteleaga sa te urmeze din dragoste si respect, nu din obligatie. te-a mancat rau cand ti-ai luat un caine de talia aia fara niciun habar de dresaj

| Robii explică (pentru JohnnyBi):

Am plimbat-o tot timpul, de cand avea 4 luni. Venea dupa mine fara lesa, asculta comada sezi, venea cand o chemam. Cand am spus ca face urat cand vede alti caini nu m-am referit neaparat la agresivitate, ci la joaca. Insa in ultimpul timp ( gen 1 luna ) nu am mai iesit pentru ca a fost o vreme foarte nasoala, si cand am iesit iar cu ea astazi, era fericita si vroia doar sa alerge si sa se joace

| Robii explică (pentru JohnnyBi):

Am plimbat-o tot timpul, de cand avea 4 luni. Venea dupa mine fara lesa, asculta comada sezi, venea cand o chemam. Cand am spus ca face urat cand vede alti caini nu m-am referit neaparat la agresivitate, ci la joaca. Insa in ultimpul timp ( gen 1 luna ) nu am mai iesit pentru ca a fost o vreme foarte nasoala, si cand am iesit iar cu ea astazi, era fericita si vroia doar sa alerge si sa se joace

| JohnnyBi a răspuns (pentru Robii):

Caracterul dominant al unui caine se manifesta de la 12 luni pana pe la 18 luni. deci in oricare dintre aceste perioade isi va schimba comportamentul.

| Robii explică (pentru JohnnyBi):

Mersi de ajutor.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Robii):

Inca 1 lucru. incepi sa te documentezi serios asupra rasei si comportamentului cainelui aluia si da-l la 18-24 luni la dresaj. nu te joci cu un asemenea caine. daca nu il stapanesti si omoara pe cineva infunzi puscaria. trebuie sa il domini, si nu e lucru usor.

| Robii explică (pentru JohnnyBi):

Asa o sa fac.