| ChristianT a întrebat:

Am un caine dog argentinian(2 luni).Am fost cu el la vaccinat si i-a facut si o deparazitare cu pratel.Cand am ajuns acasa nu mai vroia sa manance.Seara a facut diaree cu sange.Am crezut ca e jigodie.A doua zi ne-am dus din prima la doctor.I-a facut 2 injectii si a zis sa revenim cu el la 3.In ziua aia pana la 3 a mancat doar o jumatate de conserva.Cand ne-am dus i-a mai facut un vaccin si ne-a zis sa ii dam branza proaspata.Seara i-am dat si a mancat o gramada si nu a vomat deloc.Azi am fost iar cu el l-a medic si mi-a spus ca nu are jigodie.Ne-a spus sa ii dam ceai si branza proaspata.Mentionez ca acest catel este foarte jucaus si are chef de joaca.Se poate sa fi avut o reactie adversa la deparazitare?

4 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Pai se poate sa fi avut o reactie adversa la deparazitare dar cam 50% pentru este si mic are doar 2 luni si in al doilea rand 50% e posibil sa nu fi avut o reactie adversa deoarece este un caine masiv, puternic n-ar trebui sa fie prea vulnerabil chiar daca e mic! Totusi singura solutie este sa faci ce spune medicul!

| babyalexa a răspuns:

Da este foarte posibil.Si al meu vomita si face diaree dupa pratel.La ambele deparazitari s-a simtit cam rau, dar cu sange nu a facut.Semnele pe care le-ai spus tu nu prea sunt de la jigodie ci mai degraba dela parvoviroza, dar nu cred ca are pentru ca la ambele boli odata instalate simptomele starea de sanatate se degradeaza pe ora ce trece.Vezi ca branza s-ar putea sa o vomite.da-i doar ce3ai de menta, biscuite simplu(popular)si carne de pui fiarta dar fara piele. Urmareste cum se simte si daca nu mai vomita si e jucaus este ok, a facut ori o indigestie ori reactia la deparazitare a fost mai puternica.Insa daca se simte mai rau schimba veterinarul.Ai grija.

| babyalexa a răspuns:

Si inca ceva, incearca sa ii dai cateva zile dupa ce isi revine royalcanin gastro intestinal pentru pui.E cea mai buna mancare dupa episoade de genul asta.

| ovidiumt a răspuns:

Si asta dar pate ca vacinul a fos vechi si de aia a avut diaree