| NicolaVlad a întrebat:

.. Am un labrador de 3 luni care nu prea a avut tangente cu alti caini si mereu cand il scot afara se sperie de ei, cum as putea sa fac sa se obisnuiasca cu ei

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Pai draga, ai rabdare.E mic!
Probabil inainte sa il iei nu socializa prea mult, acum 2 luni am adoptat un catel maltratat!
Asa era si el dar avea 6 luni, extrem de sperios chiar si cu puii de bichon, iar acum cand vede un caine ma trage de lesa ca sa ajunga cat mai repede la el.
Dul in locuri in care sunt catei mai mici, bichoni sa se obisnuiasca incetul cu incetul, cand e mai marisor 5 - 6 luni il lasi si la catei mai mari.
Cu rabdare totul va fi bine.
Nu il teroriza prea mult, daca nu vrea sa se joace cu tine sau sa-l tii in brate lasa-l sa doarma, sa-i cumperi o jucarie de la pet shop sau veterinar.
Pana la 1 an i se da mancare anume de Juniori (ex: pedigree junior, friskies junior, chappi junior hrana uscata si conserva).
De la 6 luni ii poti da si gaturi de pui, de la 1 an nu ii mai dai junior ci Mini Adult iar de la 2 ani incepi cu Adult.
Baita cu sampon doar de la 6 luni, apa sa nu ii ajunga in urechi, fata, ochi etc.
Il poti spala cu sampon pana la gat iar pe cap doar cu putina apa.

Succes si O zi placuta! happy

7 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună! Îl scoţi cât mai mult afară, ca să îl obişnuieşti cu ei.În prezenţa lor, stai lângă el şi încurajează-l, ba chiar permite-le să se apropie de el, să observe că nu se întâmplă nimic.Răbdare şi baftă!

| unknownn a răspuns:

Pai ar trebui sa-l tii in lesa, sa il pui langa un labrador si se obisnuieste el, uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=c4BQ29TyrAY

| afrodita3333 a răspuns:

Dul in parc si stai mai mult cu el pe acolo incear sa te aroprii cu el de caini mai mici si sa stai in preajma lor.Fa asta ceva timp si se va obisnui.E mai bine daca ii vede in parc unde poate sta mai mult timp pe loc sa-i studieze decat pe strada unde trec pe laga el in graba.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa il duci tu un pic mai aproape de ei, eventual sa gasesti tot un pui si sa ii lasi sa se miroasa. O sa se obisnuiasca dupa un timp.

| Niiiicu a răspuns:

Sa il scoti in lume sa se mai vada si cu alti caini ca altfel ajunge mare si il sperie si o pisicahappy

| CeaCuMasca a răspuns:

Logic,du-l de mai multe ori afara impreuna cu diversi caini, pana se obisnuieste.

| C3L1 a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu cineva care are caine si stai cat de mult posibil....sa nu uiti sa ii ti unul langa altul.si eu am avut problema asta....bafta! Funda?