| dragoss01 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Imi plac 3 lucruri : desen (la care am putin talent ), sa canta la chitara (sunt incepator), si sa dansez (incepator si la dans). Si am realizat ca daca continui cu toate 3 nu o sa fiu cu adevarat bun la niciuna. Deci ar trebui sa ma axez mai mult pe una din cele 3 dar nu stiu care. Desenul este cel mai usor si ma pricep destul de bine. Dar e cam plictisitor sa stai in jur de 15, 20 de ore la lucrezi la un desen. Parca prea te izolezi de lume. Chitara este super dar am realizat ca invat sa cant la chitara pentru a impresiona alte persoana nu pentru ca imi place cu adevarat. Nu prea imi gasesc cuvintele... deci imi place sa cant dar... straight face. Dansul. Cel mai greu dar si cel mai spectaculos. Retin destul de repede miscarile cand vreau sa invat. Totusi aici este ceva suspect big grin. Deci cand fac anumite miscari in fata oglinzii imi place cum se misca corpul meu. Dar cand ma filmez x_x. Imi puteti da o parere va rog?

17 răspunsuri:
| UnicornsAreLove a răspuns:

Eu una cred ca toate sunt frumoase:
1. Dansul este un sport.Adica nu stai numai pe scaun mai si slabesti si daca iti place e alegerea ta.
2.Chitara.Si eu am chitara acasa mereu mi-am dorit sa cant la ea dar niciodata nu am avut pe cineva care sa ma invete.Mi se pare greu acum nu stiu ce crezi tu.Eu daca reusesc sa cant ceva la chitara ma mir singura dar e si de placerea altora.
3.Desenul este o arta foarte frumoasa! Toata lumea iubeste sa faca ceva apoi sa admire.Lucrezi intens chiar daca te plictisesti cand ajungi la rezultat te miri.Si la mine a fost la fel.Dar chestia e ca la mine din 3 al 4-lea a castigat.Respectivul voleiul

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Dansul : Cu ce te va ajuta? ca doar de asta e vorba si sa iti si placa, de placut iti place de facut nu prea...
Muzica ( Chitara ) : Nu cred ca te va conduce nicaieri, poate doar la faima cum face si dansul, dar e greu, doar cu o trupa si cu cateva filmulete pe Youtube!
Desenul : Arta pe care o practic si eu, de aici te poti scoate un Arhitect sau un celebru Creator de moda, sau unul mai mic, dar tot iesi in castig dar daca talent nu-i nimic nu e!

Poti incerca chitara, ar fi cel mai bine sa ai ureche muzicala!

| CosminRR a răspuns (pentru βʋϰβʋииʏ):

"Dansul : Cu ce te va ajuta?"
"Muzica ( Chitara ) : Nu cred ca te va conduce nicaieri,"
Prostii mai mari ca astea, nu am auzit niciodata! ok, am inteles, iti place sa desenezi.Foarte bine! E si asta o arta, nu? Dar sa spui asemenea lucruri despre dans si muzica...pff esti praf!
vroiam sa iti mai spun ceva...dar ma abtin

| βʋϰβʋииʏ a răspuns (pentru CosminRR):

Asta e adevarul daca vrei sa ajungi undeva, fara cunoastere si bani nu iesi nimic! eu una ma gandesc la o cariera, ca asta e principala idee.
Am facut si eu chitara, dar nu am ajuns nicaieri si m-am lasat, chiar si dans am facut 2 ani in timpul gradinitei dar era prea obositor la varsta aia.

| CosminRR a răspuns (pentru βʋϰβʋииʏ):

rolling on the floor)) asta e adevarul, auzilaughing)))))))))))))))))))
Dupa tine, daca vrei sa ajungi cineva in viata trebuie sa te faci pictorlaughing
Nu ai ajuns nicaieri cu, chitara pentru ca nu era de tine! La fel si cu dansul...

| βʋϰβʋииʏ a răspuns (pentru CosminRR):

De fapt fac Design vestimentar la liceul Octav Bancila iasi, si ma mandresc cu asta, ca de acolo ajung ceva! acolo poti incepe cu muzica sau dansul. Cunoscuta Diana Prepelita invata colo in clasa a 11 a si e la muzica thinking! nu faci tu muzica acasa sau la niste cursuri si dansuri in fata oglinzi ca nu faci nimic, doar sport, poate!

| mariusQ a răspuns:

Eu am mers cu desenul iar acum ma pricep foarte bine daca vrei incearca si tu.

| iulytruly a răspuns:

Eu as zice sa le iei pe rand, ca sa vezi care iti place mai mult.Si eu am o problema asemanatoare, si voi proceda asa. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| AnotherGirl a răspuns:

Din ce am citit in comentariile postate aici, am vazut ca exista cateva persoane care isi dau cu parerea aiurea (sa-mi fie cu iertare). Atata timp cat nu te pricepi la desen, ti se va parea o tampenie sa stai ore in sir in fata unei singure lucrari. Daca nu ai absolut nimic in comun cu muzica, consideri o plictiseala totala sa stai si sa canti la chitara (pian, vioara etc.) Si la fel este si cu dansul.

Atunci cand faci un lucru care iti place si la care te pricepi, esti in stare sa faci multe sacrificii pentru hobbie`ul tau.

Eu practic desenul si stau cate 15-20 de ore in fata aceleiasi lucrari fara sa mai simt ca mi-e somn, foame, frig etc. Cineva care nu se pricepe, va considera o mare pierdere de timp toata chestia asta. Ei bine, nu-i asa! In ziua de azi toata lumea vede meseriile ideale (in mare parte), ca fiind : medicina, dreptul etc.

Ei bine, si cei care nu se pricep la astea ce fac? Nu-s de acord cu ideea ca daca faci asta mori de foame. Pai si daca eu la asta ma pricep? In fine... Ideea e ca trebuie sa iti placa, sa faci cu pasiune ceea ce faci. Ah da, si daca stai cate 15 ore in fata unei picturi, in camera/atelierul tau, asta nu inseamna ca te izolezi. Am vorbit despre pictura pentru ca la asta ma pricep, dar la fel stau lucrurile si cu muzica, dansul etc.

@dragoss01 : Daca zici ca nu ai rabdare sa stai mai mult timp in fata desenului pe care il faci, s-ar putea sa nu fie de tine kiss (nu te supara pe mine). Daca incerci sa impresionezi pe cineva cantand la chitara... nici asa nu mi se pare ok. Cum am zis si mai inainte, trebuie sa iti placa ceea ce faci, nu sa fii constrans de imprejurari.

Asadar, vezi ce iti place cel mai mult. Asta mi se pare imboldul necesar pentru a continua ceva de care te-ai apucat.

Si...mai cauta, daca nu esti sigur. Poate ca in tine se afla alt talent pe care nu l-ai descoperit, nu musai desenul, muzica sau dansul. :*

Succes!

| Sabin91 a răspuns:

Axeaza-te pe ce stapanesti si investeste in asta.Succes!

| Pyskiss a răspuns:

In primul rand tu nu o sa fii niciodata multumit de abilitatile talehappy Dc? pentru ca o sa doresti tot mai bun sa devi indiferent de hoby...infine sa trecem peste:E plictisitor sa desenezi o zi intreaga clarwinkingSi eu cant la chitara iubesc chitara si sa canthappy asta e primul meu plan, chiar daca tie nu-ti place, iar sa dansezi ai zis cati place da cand te filmezi.pai stai ca oricum esti incepator daca te misti bine depeacum o sa devii cu siguranta ceva in viitor, nici eu nu am fost multumit la inceput cand ma filmam cum cantam la chitara x_Xlaughing P.S.happy Alege ce vrea inima tawinkingBaftahappy

| copiladolescent a răspuns:

Da. mereu depinde de ceea ce tu chiar iubesti. eu iubesc pictura si chiar daca stau mult timp in fata unei panze iubesc rezultatul si o fac cu pasiune si bucurie, e un mod de a ma exprima. intreaga lume poate fi surprinsa in culori. dar prietena mea cata, desi stie sa picteze, i se pare o activitate obositoare. Ea insa canta intreaga zi si are o voce superba, chiar daca ne saturam de ealaughing ideea este ca toate sunt hobby-uri si din acest motiv trebuie sa faci ceea ce iti place cu adevarat, nu mereu ceea ce esti bun, ceea ce te face fericit (putin efort nu a omorat pe nimeni). eu zic, dupa descrierea ta, ca ar trebui sa dansezi. poate ca nu esti cel mai bun dar ai flacara, flacara nu se stinge. sa iti consumi timpul liber incercand sa impresionezi pe cineva (cantatul la chitara) e trist. si oricum daca doresti eventual sa schimbi acestea intr-o sursa de venit, nimic nu e mai impresionant decat pasiunea. succes! urmeaza-ti visulbig hug e drumul care nu poate fi gresit.

| dragoss01 explică:

Larisaannamaria imi place sa cant la chitara dar nu semnifica prea mult pentru mine. mariusQ le am si eu cu desenul (cu toate ca desenez de 5 luni). daca ma tin de el cu siguranta voi avea o cariera stralucita. dar ca sa faci un desen reusit ai nevoie de mult timp. si nu-mi place ca in timpul meu liber in loc sa dansez cu prietenii de exemplu sa stau in camera mea, izolat, si sa desenez straight face. Pana acum cred ca toti mi-ati spune sa aleg dansul. Dar ar trebui sa ma gandesc si la viitor putin avand in vedere am am 17 ani. Desenul imi poate oferi multe posibilitati. Dar dansul?

| dragoss01 explică:

De fapt am destula rabdare cand incep un desen. Nu vreau sa ma laud dar sunt destul de bun la desen (avand in vedere ca sunt incepator si la asta laughing ). Doar ca activitatea pe care ma voi axa vreau sa fie mai... nu stiu, sa fie oameni/prieteni in jurul meu. Pe cand la desen nu este asa.

| AnotherGirl a răspuns (pentru dragoss01):

Poate fi asa daca stii cum sa o faci tu :* Eu, de exemplu, fac niste cursuri (nu sunt la liceul de arte; fac filologia happy ) si acolo e super marfa. Radem, glumim, avem programul nostru. Nimeni nu se plictiseste, cu atat mai putin nimeni nu se izoleaza.

Si chestia este ca atunci cand stai mult in fata unui desen, nu o sa iti vina cheful prea repede ca sa stai la fel de mult peste doua zile la alta lucrare. Deci... happy

| lariistypayhorlikson69 a răspuns:

Dansul. Pentru ca tu ai zis ca reti destul de repede miscarile si ii si spectaculos. Si desen daca ti s epare plictisitor nu il fa... Chitara daca tie nu-ti place de ce trebuie sa ii impresionezi pe alti?

| ღღDคnielaค13ღღ a răspuns:

Eu sunt de acord cu cei doi, desenul te va duce undeva departe, pe mama mea a ajutat-o foarte mult si a ajuns un dizainer profesionist...Dar nici ideea cu dansul nu-i prea rea, daca ai putere sa te tii pe picioare ca tot restul vitzii sa dansezi, atunci, fa-o...Dar, nu ti-as sfatui cu muzica, anume chitara, este cam plictisitor asa ceva si nici nu cred ca te va ajuta la ceva