| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Ce parere aveti despre labrador si golden retriver? Sunt buni pentru paza si familie?

Răspuns Câştigător
| Adbbmsh a răspuns:

Detin un labrador si nu pot spune despre el decat ca este un ingeras :) este foarte afectuos si jucaus, dar problema este ca este asa cu oricine intra in curte. deci paza este asa si asa. Te rog sa citesti si acest articol, poate cazul meu este unul particular deoarece l-am tratat ca pe un copil de cand s-a nascut.
http://www.labradori.ro/ro/labrador/despre-labrador.html?start=2

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daaa, sunt niste rase ideale pentru familii. Sunt veseli, iubitori, loiali.

| vocea a răspuns:

Saut, parerea mea este ca da, dar sunt mai mult pentru familie, daca vre un caine de paza ia-ti un ciobanesc.

| danutzu96 a răspuns:

Ambii sunt foarte buni pentru familie. Pentru paza,... nu prea.

| FaraNume1245 a răspuns:

Cu paza nu prea se descurca, sunt prea prietenosi. In schimb, se descurca foarte bine la capitolul "familie" din acelasi motiv. Sunt foarte prietenosi si "rabdatori".

| Niklauss a răspuns:

Eu unul am labrador si este chiar nebun camd vede un străin in casa, ii simte de la 100m laughing nu cred ca ajunge un hot lângă mine înainte sa stiu eu, dar nu inteleg la ce iti trebuie paza doar e Romania. Dar sunt buni daca vrei paza.

Sper ca am fost de ajutor, funda?

| Bandit288 a răspuns:

Golden Retriver e cea mai buna varianta. Sa-l stapanesti sanatos!

| IoanaC1999 a răspuns:

Goldenul retriver-ul este mai mult de paza, iar labradorul din cate stiu eu este mai mult de vânătoare. Daca vrei un caine de paza te sfătuiesc sa-ti iei ceva gen rotwiler(caine ucigas), tosainu(caine ucigas), pitbull(caine ucigas), kangal (e in stare sa omoare în urs), ciobănesc german (am eu)sau doberman.

| bxjanzhh a răspuns:

Labradorul este un câine extraordinar este jucăuş şi se ataşeaza mult de tine după ce te joci cu el, mai ales de copii. Dacă ai copii o să îi devină cel mai bun prieten. Eu zic că labradorul este cel mai deştept câine! Acuma de tine depinde.

| lolaa123 a răspuns:

Golden retriver este un mare iubaret si pupacios, jucaus si se ataseaza in general de copii sau de stapan. Cat despre labrador... mai bine ti.ai lua un labrapudel. happy sper sa te fi ajutat