| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Ce rase de câini asemănătoare ciobanescului german cunoasteti? Ceva sa fie echilibra, să fie blând cu copii dar și bun pentru copii. Funda

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Ciobanesc german cu parul lung si ciobanesc german cu parul scurt ciobanesc german negru cu pete de foc.
Daca catelul creste de mic cu copii catelul o sa fie a lor..pe cat e de mare si de fioros pe atat va fi de iubitor, protector si grijuliu cu ei.
Eu am avut si am si o sa am doar ciobanesc german.
Sunt niste clowni cu blana si fete de milogi.
Nu recomand ciobanesc malinois deoarece din cauza hiperactivitati este posibil sa alerge si sa dea din GRESEALA peste copii.
Mai recomand ciobanesti de Berna care sunt extrem de dulci, Saint bernand dar sunt cam lenesi fata de ciobanesti germani, Labrador sau Golden Retriever( nu ai paza aproape deloc si mananca tot), Westie(talie mica dar fac paza de prima calitate si iubitori de copii), Ciobanesc alsacian.
Poti sa iti cumperi o femela si vei obseva ca daca certi copilul ea va latra la tine ca sa ii ia apararea.
Deci sa nu ai impresia ca sunt agresivi... Daca sunt crescuti cu iubire si mancarica buna o sa ai cel mai amuzant catel si cei mai fericiti copii.
Ai incredere intr-o crescatoare si fana inraita de Ciobanesc german.
Mai poti intreba lumea pe grupuri de Facebook despre comportamentul cateiilor lor si o sa vezi ca cam toti o sa zica la fel.
Daca vrei mai multe detalii despre aceasta rasa imi poti scrie in privat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Saint Bernard.

| Violleta2022 a răspuns:

Boxer.
Un caine inteligent, fidel si extrem de bland cu copii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cainele copiilor este labradorul.

Răspuns utilizator avertizat
| Edisor27 a răspuns:

Husky e inteligent