| PicakuElectr1ze a întrebat:

De cam 2 zile (duminica), porcusorul meu de guineea nu mai manaca. Am fost cu el la veterinar acum 3 zile (sambata) din cauza unei intoxicatii din cauza verzeii. I-am dat varza pentru ca nu mai manca nimic si atunci cand i-am dat varza a luat-o pe loc.

Mama mea tot imi zice ca mai are putin si moare pentru ca nu mananca nimic. Inainte era grasut, iar acum este foarte slab (ii simti oasele) si nu isi face nevoile. Sta doar in coltul custii unde ii place mai mult si ignora mancarea.

Ce pot sa fac? Nu vreau ca porcusorul meu de guineea sa moara sad!

Dau funda din toata inima!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dă-i vitamine. Și schimbă veterinarul (contează mult experiența lui!). Hrănește-l cu seringa, cu răbdare, dă-i apă pentru a nu se deshidrata. Sunt mulți în situația lui care și-au revenit...
Citește și aici:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=6&t=688
http://www.gemon.ro/inapetenta.htm

| PicakuElectr1ze explică (pentru floresdemayo):

Multumesc foarte mult! I-am dat apa porcusorului meu de guinea si acum a inceput sa manance. Sper sa se faca bine! Multumesc din tot sufletul si purcelusul meu de guineea la fel big grin. Maine dimineata ii voi da vitamine si voi vedea daca se va face mai bine!

1 răspuns: