| StiXxX a întrebat:

diseara voi merge sa adopt o catelusa de rasa pechinez. Are 4 saptamani. Are deparazitare facuta, mai trebuie sa ii fac vaccinurile. Am vazut pe unele siteuri ca nu am voie sa ies cu ea afara, si nici sa nu intre in contact cu hainele cu care am venit de afara. Cine are catelus de MIC, va rog spuneti-mi si mie la ce varsta are voie sa iasa afara sau dupa ce vaccinuri. Multumesc, dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Pana la terminarea schemei de vaccinare ( de obicei, veterinarii folosesc schema pe care o gasesti si pe net, iar ultimul vaccin se face la 3 luni) puiul trebuie sa stea departe de contactul cu animale nevaccinate,cu fecalele acestora si doar incaltamintea sa stea departe de catel, nu si hainele, fiindca cu incaltamintea poti sa calci pe strada undeva unde un caine a facut pipi, cu toate ca e uscat microbi tot acolo sunt.
Nu uita, daca a fost deparazitata cam la 10 zile trebuie repetata deparazitarea, deci ar fi bine sa mergi la vet cu ea, iar la 6 saptamani se face primul vaccin.
Dupa ultimul vaccin se mai tine puiul in casa intre 7-10 zile pentru imunizare dupa ultimul vaccin, deci practic, cam la 3 luni si 2 saptamani pot sa scoti puiul afara.
In timpul asta, ca sa nu te plictisesti, dai search pe youtube cu gabriel cocu predresaj si apucate sa-ti educi puiutul:sa-si invete numele, sa inceapa sa inteleaga cine este seful si multe altele, dar asta dupa 2 lun, fiindca acum e foarte mic, normal un pui se ia de langa mama la minim 6 saptamani, fiindca la varsta de 4 saptamani nu sunt intarcati, inca nu mananca hrana solida si perioada petrecuta cu mama e cea mai importanta.
Si eu am avut pui de pechinez si nu i-am dat niciodata mai devreme de 2 luni.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Pana cand poti sa iesi afata cu ea, trebuie sa o inveti sa faca pe pad-uri speciale, se gasesc in supermarket, sunt ca niste covorase absorbante, oricum la 4 saptamani nu ai ce sa-i ceri, e prea mica, abia dupa 2 luni incepe sa inteleaga cat de cat si va mai avea scapari si la 5-6luni fiindca nu se pot abtine ca unul matur sa faca doar dimineata si seara cand iese cu el afara.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Problema e sa nu intre in contact cu alte animale de la care poate contacta vreo boala, pana nu-si fac efectul vaccinurile de imunizare, cam 4-5 zile.In rest e chiar obligatoriu sa fie scoasa pe afara.

| petre059 a răspuns:

Poti sa-l scoti dar nu il lasi sa abia contact cu alti cainii mai ales vagabonzi, sa nu bage nasul pe la rahateii altor catei.Nu au treaba hainele cu catelul. Trebuie sa-l scoti sa se obisnuiasca sa isi faca nevoile afara, nu in casa.