| MFGabriel a întrebat:

fiind prima mea intrebare pusa pe acest site, ma voi adresa in felul meu.
Deci am un caine(p.s. femela) de rasa pichinez, avand varsta de 6 ani, nu am avut nici o data vreo problema cu ea, dar in ultimele zile a inceput sa aiba o paralizie la picioarele din spate. M-am informat despre aceasta problema si am inteles ca ii trebuia facuta o clisma, i-am facut clisma, i-am facut si radiologie, dar degeba nu mi-au detectat nimic fiind de la coloana sau oasele picioarelor. Din cate am inteles de la cei care mi-au examinat-o, problema ar fi de la colon, tin sa precizez ca nu a mai urinat si nu a mai defecat de 2 zile.
Mi s-a recomandat sa-i fac o endoscopie, dar in momentul de fata pentru mine costul este prea mare, nu stiu ce sa fac astept sfaturi/raspunsuri etc.
P.s. tin sa mentionez ca am stat cu ea afara si intervale de 1 ora, dar nu s-a putut misca deloc, o mutam eu dintr-un loc in altul.

1 răspuns:
| Cookie2275 a răspuns:

Si catelusa mea a avut o problema asemanatoare. De cateva zile avea dificultati in a se urca in pat, a se da jos, a merge. Avea temperatura si nu mai manca. Isi facea nevoile afara, dar mergea foarte incet, se vedea ca avea dureri.
Am fost cu ea la veterinar si mi-a zis ca are aceasta problema din cauza curentului(intr-adevar, statuse in curent). I a facut un tratament cateva zile si si a revenit.
Trebuie sa ai grija sa nu iti lasi catelusa in curent, veterinarul mi a zis ca se poate ajunge la paralizie din aceasta cauza.
Eu ti am zis ce am patit cu catelusa mea....mai mult nu pot sa fac. Doar un veterinar si tratamentul efectuat de acesta o pot ajuta pe catelusa.
Ii tin pumnii catelusei tale, sper sa isi revina.