| BogdanAndrei42 a întrebat:

Salut tpu.Nu stiu ce caine sa imi iau. UITATI LISTA: Bichon maltez,buldog francez,mops sau yorskisire terrier? Care rasa sa imi iau? Mentionez, ca stau la apartament si am 10 ani.As vrea un caine sa fie,energic,jucaus,destept,frumos si ca sa nu fiu absurd imi plac si cainii puturosi (Asta e optionalul) pls, ajutor!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Bichon- nu prea stralucesc in inteligenta, latra mult si sunt obraznici.
mops- foarte puturosi si din cauza nasului turtit au probleme cu respiratia destul de urate..plus probleme cu pielea( fac repede dermatite)
Bulldog francez- la fel ca si mops dar ceva mai energici
yorky- hyperactivi, dar pot face dermatite daca nu sunt ingrijiti corespunzator( tuns si periat)
Am avut dea face cu toate aceste rase si eu personal iti recomand yorky...sunt terrieri si sunt foarte intelgenti, usor de dresat, amuzanti, si iubitori.Plus ca avand parul lung poti sa il tunzi sa para fioros sau dragut.
Ce alta alternativa mai ai este sa mergi la un adapost si sa adopti un catelus.Iti garantez ca sunt mult mai rezistenti la boli si insteti de doamne si fereste.
Eu am un ciobanesc german care e sensibil ca o printesa si doi metisi care nu am avut in 8 ani nici o problema cu ei si orice comanda le dau ei o executa instant..lupu sta se gandeste..sa o fac? sa nu o fac?
Dar e alegerea ta si oricare ar fi ea sa te bucuri de blanos!

| BogdanAndrei42 explică (pentru Rocsid):

Ms,creca imi iau un Bichon Maltez.Imi place mult si e ieftin

4 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Bichon. Este usor de crescut, este frumos, jucaus, si poti avea grija de el usor.
Bulldogii si mopsii sunt caini foarte pretentiosi, care necesita foarte multa atentie.

| xCeline a răspuns:

Yorskisire terrier eu zic ca ti s-ar potrivi,sunt nebuni rau,jucausi,parca ar avea baterie (sar,topaie, sunt mereu printre picioarele tale), destept este toti cainii sunt asta depinde foarte mult de cata atentie ii oferi si cat de mult vrei tu sa-l educi (sa-l certi de fiecare data cand face prin casa, sa-l inveti sa ceara afara, sa-l inveti sa-ti aduca diferite obiecte) in rest e suficient de destept ca atunci cand il superi cu ceva sa nu mai vina la tine. Bichonii sunt cam la fel dar parca toata lumea are bichoni laughing
Eu pot sa spun ca o rasa mai energica decat cele prezentate de tine e beagle-ul. Se incadreaza perfect la cum l-ai descris si cred ca sunt cei mai jucausi.

| Zaharia_Maia_1996 a răspuns:

Si eu am tot 10 ani si am un border collie si un bichon havanez. iti recumand sa alegi din: bichon maltez, havanez sau bolonez. sunt foarte energici jucausi si sunt destul de destepti. la 4 luni bichonul meu MALTEZ a stiut:sezi culcat da labuta si rostogoleste-te. iar de frumos... cat incape. cand eram in parc cu el se facea coada de oameni sa se joace cu el. vorbesc foarte serios