| DenimM a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg intre 2 caini: Amstaff sau Husky?
Am studian foarte multa rasa Amstaff, e intelegatoare, se dreseaza usor, jucausa, nu cum zic unii ca e agresiv sau altele, da, este agresiv daca si tu te comporti la fel cu el.
Despre husky nu stiu mai nimic, doar ca e foarte frumos laughing
Niste informatii ceva, ce sa aleg?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Doamne, ce oameni penibil aici :))
Toata lumea iti recomanda rasa husky doar pentru ca sunt frumosi si au ochi albastri. Cat de nestiutori puteti sa fiti? Nu va mai bagati la dat sfaturi daca habar nu aveti despre acest subiect. Parerea voastra este NULA!

Revenind la intrebarea ta, cainii husky sunt inteligenti, usor de dresat, frumosi, intr-adevar, insa e mult de lucru cu ei, avand blana mai lunga decat un amstaff au nevoie de mult mai multa ingrijire si sunt mai pretentiosi la capitolul asta.

Am o prietena care are husky, l-a dus de mic la dresaj, a castigat chiar si premii. Sunt inteligenti, invata repede.

In schimb, eu am un amstaff si ce pot sa iti spun e ca e cel mai inteligent caine pe care l-am intalnit, cea mai spectaculoasa rasa. Nu spun asta doar pentru ca detin unul, nu e primul meu caine. Sunt intr-adevar foarte inteligenti, extrem de fideli stapanului, iubitori si deosebit de protectivi cu familia.
Au blanita scurta, da, si? Un caine nu trebuie sa aiba blana pana pe jos ca sa fie frumos. Nu sunt rai si nu sunt agresivi cum vorbesc toti nestiutorii. Sunt chiar prietenosi si foarte jucausi. Atata timp cat il cresti cu dragoste, atentie si il rasfeti din cand in cand, nu vei avea niciodata probleme legate de agresivitate cu el.

Iti recomand cu toata increderea amstaff-ul.

Uite o poza, spune tu daca sunt urati cum spun bagaciosii astia:

http://scms.machteamsoft.ro/......mstaff.jpg

| ioanax2004 a răspuns (pentru frostxtq):

Foarte dragut!

10 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Normal ca sunt draguti. Ca sa stii si tu, Expertu, exista amstaffi cu ochi albastri. Al meu de mic i-a avut albastri. Sunt mai tari dar există.

| frostxtq a răspuns:

Rari*

| TanteMarianne a răspuns:

Husky e pufos, fata de amdtaff care nu pare deloc pufos sau dragut!
i-ati mai bine husky ca mie imi e frica de amstaff!

| ioanax2004 a răspuns:

Amandoi cainii (bine, toti cainii) sunt asa cum ii dresezi. Amandoi se vor atasa de tine. E decizia ta.

| RoxiiIoana a răspuns:

Eu as zice sa iti iei mai bine Huscky ca e mai frumos, mai jucaus, dar Amstaff e mai agresiv si mai uratel. Eu zic sa-ti iei Husky.

| bee142003 a răspuns:

Buna! Sa stii ca iti recomand sa iti iei Husky. Si eu am 4 catelusi si sa stii ca sunt foarte inteligenti si nu sunt pretentiosi. Cele 2 cateluse mici au 2 luni si deja le-am invatat sa mearga in lesa si mananca foarte mult si ii hranesc cu supa de legume fara condimente si sunt mari si frumosi si au ochi albastri. Sa stii ca sunt foarte usor de intretinut!

| ArianaArii02 a răspuns (pentru bee142003):

Hei,salut! Am o intrebare in legatura cu puii de husky: ii cresti la curte sau la bloc? big grin Mersii happy

| Alexandra1800 a răspuns:

Husky este o rasa jucăușa, intelegatoare si are grija de stăpân. Dar eu nu pot sa aleg deci as zice AMÂNDOI!:-) :-) :-)

| MicutzaPitic a răspuns:

Eu zic sa-ti iei Husky, sunt mult mai frumosi, nu sunt agresivi, sunt devotati, rezista la frig (datorita blanii) si o sa se ataseze foarte mult de tine.