| Bogdan2246 a întrebat:

Salut TPU! Nu stiu daca am ales categoria corecta dar acum 3-4 luni o pisica a venit la mine in curte si a nascut 5 pisoi(3 au fost donati la rude) si azi unul dintre cei 2 ramasi a disparut. In aceasta seara am auzit din curtea vecinului meu care creste pasari un mieunat asa mai disperat. Nu este prima oara cand acel vecin imi sechestreaza pisicile(este a 3-a oara celelalte 2 fiind omorate de el). Pot actiona legal impotriva lui?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Da, daca ai probe. Daca nu te poti duce sa vorbesti omeneste cu el ca iti vrei pisica inapoi si daca iti mai omoara pisicile chemi. politia animalelor si o sa ii dea o amenda de o sa trebuiasca sa-si vanda chilotii in talcioc sa o poata plati.

| pufulescu0o a răspuns:

Si daca ai bani de aruncat, bine ar fi sa nu actionezi legal maine dimineata! Poate pisoiul s-a ratacit, poate si-a cautat mamica.
Poti sa actionezi legal oricand, succesul depinde de ce probe ai.