| DustyMan a întrebat:

Pisica mea are o capusa si nu stiu cum sa fac sa i-o scot, nu ma duc la veterinar deoarece daca mai apare sa stiu cum sa fac. Va rog ajutati-ma repede, dau funda.

Răspuns Câştigător
| milawe4ka a răspuns:

Cred ca e mai bine sa o duci la veterinar chiar azi ca capusa sa nu intre mai adinc si sa ii cauzeze o boala de la care poate pieri.Insa poti incerca sa o rogi pe mama ta care poate ca are unghii mari si sa scoata capusa precum un cos de pe fata dar sa aiba mare grija ca capul daca ramine in fundul pielii sa fie strivit astfel pisica nu va trebui dusa la veterinar. Sper ca te-am ajutatbig grin

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Pune pe o bucatica de vata spirt medicinal si tine-o pe locul unde e fixata capusa, cel putin 5 minute.Va cadea singura.Numai bine.happy

| viotedy a răspuns:

E dificil de scos ca daca o rupi si ii ramane capul acolo nu e bine.eu am patit asa la caine si peste cativa ani si s-a facut o galma mai mare ca o nuca si l-a taiat doctorul si l-a curatat.si apoi capusele transmit boli grave si la om.am auzit si eu cu tamponul de spirt tinut pe ea dar nu stiu daca moare.

| TravisForest a răspuns:

Buna. Am patit la fel cu pisica mea vara trecuta. Am vazut ca are capusa, am avut de gand sa o duc la veterinar dar era duminica si a fost inchis in locul respectiv. Am luat o penseta si am prins inclusiv putin din pielea pisicii pentru ca trebuie sa iasa si capul insectei. Dupa ce ai scos-o din piele trebuie sa dezinfectezi locul acela cu putin spirt sa nu faca puroi sau alte complicatii. Sa ai mare grija cand scoti capusa pentru ca pisica te poate musca sau zgaria. Sa dezinfectezi penseta sau de preferat sa cumperi alta. Daca pisica are o stare proasta in urmatoarele zile ar trebui sa mergi la veterinar. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| Ellena20 a răspuns:

Cel mai corect ar fi sa o duci la veterinar. Noi nu cunoastem animalele.
Si, ca animalul nostru de companie sa fie mereu sanatos, cel mai recomandat ar fi sa mergem cu el la veterinar o data pe luna, cel putin.