| daniel176 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea, de cand sunt mic am avut probleme cu cainii am fost muscat mai mereu, degeaba, de caini straini si chiar de propriul caine si pot sa spun caa intrat frica in mine. Acum am un catel e mic si pufos cred ca e ciobanesc, nu cunosc, vad ca a inceput de la un timp cand ma joc cu el sa imi agate mana si nu vreau sa se invete sa ma muste si sa fiu nevoit sa l dau. Ce pot sa fac ca sa(stiu ca suna ciudat ) nu-mi mai fie frica de cainele meu si sa-l invat sa stie de mana care-l hraneste? Dau funda pentru un raspuns bun pe un caz experimentat happy mersi! pa

Răspuns Câştigător
| anamariavn a răspuns:

Deci am si eu un caine care ma trage de haine, mana etc. Vreau sa intelegi ca el cauta joaca nimic mai mult. Trbuie sa ii oferi afectiune din partea ta. Trbuie din cand in cand sa il si certi ( dar nu foarte tare ) pentru a nu face numai ce vrea el. Daca spui ca ai fost de multe ori muscat de caini. Sunt doua explicatii prin care iti pot spune de ce au facut-o :
1. Ori le-ai facut ceva sau alungat, aruncat cu ceva in ei.
2. Tie ti-a fost frica de acei caini si ei au simtit asta. Si poate ai fugit. Tine mine niciodata sa nu fugi de un caine. El va fugi dupa tine. Sper ca te-am ajutat