| muziclive a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti cum este cel mai bine sa ingrijesti un caine?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(acana,orijen, belcando), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este printre cele mai proaste marci de hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 8-9 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-pentru o crestere frumoasa e bine sa combini boabele pentru caini cu mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-cand va mai creste(dupa 4 luni) poti incepe sa-i dai de cateva ori pe saptamana si oase de vita, de preferat stern, coaste, femur(nu trebuiesc fierte foarte mult fiindca se aschiaza, maxim 3-4minute daca nu esti sigur de unde cumperi ca boabe contine germeni sau ceva)
-sa nu-i dai niciodata oase de pui(exceptie fac gaturile)
-1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai si cate un ou crud si/sau coaja de ou bine maruntita

In functie de rasa, durata unei plimbari difera. De exemplu, un caine dintr-o rasa activa trebuie scos minim 2-3 ore/zi la plimbari, joaca, alergat+acasa putina joaca, mai ales daca stai la bloc fiindca devine distrugator. Unuia cu un nivel scazut de energie 2 ore ii este de ajuns.

Baie de maxim 2 ori/luna.

Citeste asta:
http://amstaffromania.ro/Thread-citeste-daca-ai-de-gand-sa-cumperi-un-catel

| muziclive explică (pentru RedNose):

Mersi pentru tot!

| RedNose a răspuns (pentru muziclive):

Cu placere! Oricand!

5 răspunsuri:
| Public22 a răspuns:

Sa-i dai mancare speciala pentru caini, sa-i faci baie, injectii, sa te joci cu el, etc. Este o responsabilitate.

| Dєєa a răspuns:

Bună! Uite niște site-uri care te va ajuta:
(sunt cele mai bune răspunsuri)
1.http://www.animalutul.ro/caine/ingrijire/ingrijirea-cainelui/736/
2. http://casa.acasa.ro/......10704.html
3. http://www.adoptiicaini.ro/cum-sa-ai-grija-de-un-caine/

Sper că te-am ajutat! O seară frumoasăă!

Fundă? :D

| einenebun23 a răspuns:

Depinde unde il ti
1. Daca e la casa si sta in curte atunci ar trebui sa ii dai regulat de mancare sa iesi sa te joci macar 30 de minute cu el zilnic si sa ii faci odata la luna 1 baie.
2.Da il ti in bloc atunci trebuie spalat odata la 3 zile si trebuie iesit destul de des cu el la plimbare si sa isi faca treburile.