| MrAnonymus a întrebat:

Saptamana viitoare o sa imi cumpar 2 pesti beta si as vrea sa stiu:
1. Cum sa ii ingrijesc.
2. Nu am acvariu momentan, imi puteti spune unde pot sa ii tin?
3. Am pisica si as vrea sa stiu cum pot sa-i protejez ca sa nu ii manance(nu vreau raspunsuri gen muta-i in alta camera)

Multumesc. Fundaawinking

5 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

1)Betta are nevoie de incalzitor sau macar sa fie cel putin 22 grade in camera ca sa se simta bine, apa nu pui directi de la robinet ci o decantezi o lasi 1-2 zile intr-un vas, daca nu ai filtru schimbi apa la 3 zile sau la 2 daca e murdara
2)il poti tine in orice vas sa aiba cel putin un litru sau in bol(il poti lua din pet shop)
3)nu pune capac ca nu va mai avea aer sa respire pune o plasa care sa aiba gaurele de aer.nu poti tine 2 masculi betta ca se vor omora

| MrAnonymus explică:

Ok. Dar un peste beta cu un alt soi de peste se poate sau tot se vor bate?

| Apache2605 a răspuns (pentru MrAnonymus):

Betta singur in acvariu! atat! nicio alta specie langa el. Si oricum alt soi de peste care sa reziste intr-un bol nu cunoasc. Deci, ca si concluzie, un singur acvariu inseamna un singur betta.

| Anonim5566 a răspuns:

Beta este un peste ce nu poate sta cu altul in acvariu, o sa se omoare. Il pti pune i orice fel de bol, nu conteaza si poti pune un capac peste bol sau o plasa ca sa il aperi de pisica.

| Apache2605 a răspuns:

Nu-ti lua doi betta, ia unul singur. Betta sunt pesti luptatori si singuratici; luand doi exista riscul sa se omoare intre ei.
In schimb poti sta linistit ca nu sunt pretentiosi, il poti pune intr-un bol mai mare.