| bub a întrebat:

Sunt curioasa doar...papagalitele pot sa faca oua fara mascul? Nu de alta, dar papagalita mea mi-a facut pe rand, cate 1 ou, cate 2, iar acum are 6 si nu a avut mascul pentru ca o am doar pe ea.

5 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna bub,
Femelele fac oua de cele mai multe ori si nu au nevoie de un mascul. Ar fi bine sa ii iei ouale pentru ca daca oricum nu are un mascul nu are rost sa stea sa le cloceasca degeaba pentru ca nu va iesi nimic din ele.
Pa, pa

| flavya a răspuns:

Poate sa faca oua fara mascul, dar le cloceste fara rost! Cel mai bine ar fi sa ii iei ouale inainte sa inceapa sa le cloceasca.
Ii foarte bine ca oua (Eu am doi baietei si o papagalita dar ea nu mai vrea sa oua), eu una iti sugerez sa ii iei un baietel si apoi pot sa oua!
Mai multe informatii despre inmultirea lor gasesti aici : http://klub9.forumgratuit.ro/t141-inmultirea-perusilor

| LaTulipeNoire a răspuns:

Probabil ca da, e posibil! Gaina poate face oua si fara cocos, dar acestea nu pot fi clocite pentru a face pui.Doar ouale facute de gaina atunci cand e,, calcata" de cocos sunt fertile...Asa ca de ce sa nu fie asa si la papagali?

Ti-ai dat singura raspunsul... Daca nu papagalita ta nu a avut niciun mascul alaturi, atunci da, pot face oua si fara un mascul in preajma... O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles! Pot face oua, dar aceste oua nu sunt fertile, nu pot fi clocite pentru a scoate pui. Pentru asta este nevoie de participarea unui mascul, adica papagaloi laughing

| bub explică:

Papagalita o am de 4 ani, nu se poate sa o fi luat insarcinata deja.