| Patriche_Valentin-Alexandru_1996 a întrebat:

Știe cineva care e lungimea exactă și specia celui mai mare rechin capturat în Marea Neagră?

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Singurul rechin care traieste in Marea Neaga este cainele de mare (Squalus acanthias). In literatura de specialitate se mai gaseste sub denumirea de rechinul cu pinteni. Nu creste foarte mult, cele mai mari exemplare, toate femele, au in jur de 1, 80 metri lungime si 20 de kilograme. Care a fost cel mai mare exemplar capturat, nu cred ca este documentat.

| Patriche_Valentin-Alexandru_1996 explică (pentru JackR):

Eu auzisem zvonuri cum că cel mai mare exemplar capturat avea circa 1.5m. Și voiam să mă documentez mai bine.