| AlexOrange48 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un huskey si am niste intrebari in legatura cu asta : 1. Poate fi lasat singur 6 ore cand sunt eu plecat la scoala? 2. Cum se acomodeaza intr-un apartament ( am aer conditionat, am vazut ca e bine pentru huskey )? 3. Lasa mult par? Am avut in copilarie ( la 3 ani ) alergie la par de animale si as vrea sa stiu ce pot face sa nu lase foarte mult par. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Miranda27 a răspuns:

Si eu am un caine husky, si nu ti-as recomanda sa-l ti la bloc. Eu stau la casa si deja vad ca este cel mai energic caine pe care l-am avut. Cred ca va face o MARE dezordine cat vei fi plecat de acasa. Cateii husky nu sunt prea inteligenti cand sunt mici, si nu va invata prea repede sa foloseasca litiera, ca si pisicile. Si lasa destul de mult par, dar eu nu il tin in casa. Daca vrei sa-ti iei totusi un husky, pentru a nu lasa mult par, periaza-l in fiecare zi, poti sa-l "dresezi singur" unde sa-si faca treburile, ca nu are voie acolo, etc. Si eventual poti sa-l scoti la plimbare prin parc de mai multe ori : dar ai grija! Cateii husky, de mici sunt foarte puternici, cand imi plimbam catelul, m-a tras el pe mine "La plimbare" de cateva ori :p laughing.
Oricum e alegerea ta. Mult succes! happy

2 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

1. Nu poate fi lasat singur! Are nevoie sa iasa afara (pentru a-si face treaba mica/mare ce-o fi )
2. Apartament cu 3-4 camere sa fie si tot ii este greu. Este caine de munte, de tras la sanie.
3. Are perioada cand lasa par de aproximativ o luna dar lasa foarte MULT par!
Am un saint bernard pe nume Beethoven. L-am adus odata acasa, i-am facut baita, a ajuns pe hol si s-a scuturat de apa si a stropit toti peretii laughing. In fine. Seara l-am adus acasa, pe la vreo 10, i-am facut baie, si s-a culcat. Pe la 4 dimineata s-a urcat pe pat si ne lingea pe picioare, pe fata, si nu stiam ce voia. Am decis sa-l ducem inapoi la tara (atunci l-am adus pentru ca voiam eu sa ies in oras cu el), dar cand am iesit din bloc, s-a oprit in fata scarilor si a facut treaba mare. De asta ne lingea el. pentru ca voia sa faca...
In fine. Daca iti iei un husky la bloc, ai sa-l chinui.

| Pittikk a răspuns:

Buna! Da, huskey pot fi lasati singuri 6 ore dar avand un loc unde is poate face nevoile cat esti plecat. nu cred ca este foarte bine sa ii tii intr-un apartament.Ei sunt destul de mari si au nevoie de miscare dar daca poti sa ii scoti in fiecare zi cred ca se va acomoda, dar destul de greu.In legatura cu parul nu stiu ce sa iti spun.