| Bitza0 a întrebat:

Salut,vreau sa imi iau un caine stau in Italia la bloc, nu stiu ce sa aleg, husky sau labrador.Care e mai bun la dresat, care asculta si care sunt problemele cu care m-as confrunta?

Răspuns Câştigător
| EvanescenceLover a răspuns:

Buna! Pai... Labradorii cât sunt mici rod orice si fac foarte multe prostii, dar când mai cresc sunt destul de cumintei (o stiu din propria experienta). Si lasă destul de mult par. Husky sunt câini care sunt, de multe ori foarte activi și le place frigul, deci nu ți-aș recomanda un husky la boc, în Italia... Cred că pentru bloc sunt ok bichonii. Nu lăsa par si sunt mai mititei, deci e mai simplu cu ei la bloc... De dresat... Chiar nu stiu ce sa spun... Depinde de câine... Bichoni nu prea am văzut dresați... Labradorii se adresează aproximativ ușor, dar nu îți recomand un labrador, fiindcă mor de multe ori din cauza unei boli la sold, si am văzut multe cazuri sa moara și la 4-5 ani. Al meu are 9... Nu stiu ce sa spun, s-ar putea să plângi după el. Eu am zis că de acum iau numai căței de la adăposturi, pentru ca de rasa ia toată lumea... Am văzut caini luați de pe strada de mici, care fuseseră dresați si erau foarte cuminți și îngrijiți si iubitori.
Sper ca te-am am ajutat!

| Bitza0 explică (pentru EvanescenceLover):

Da,cred ca imi iau un labrador, daca imi iau husky nu vreau sa il chinui cu cele 40 de grade aici, cat despre labrador o sa imi cumpar un pui si o sa-l dresez de mic, multumesc pentru raspuns.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Subscriu. Amandoi sunt caini f activi iar pentru husky nu e buna nici clima Romaniei dar a Italiei, nu-i chinuiti va rog. Am 2 labradori ( + un vecin ), nici curtea nu e suficienta trebuie scosi afara. Sunt plini de energie, se joaca mult, cat esti plecat de acasa cel putin in primul an iti face casa ferfenita, sapa gropi etc. Nu sunt caini breloc de bloc.

| untu a răspuns:

Cainii de companie pentru viata la bloc sint: Bichoni maltezi,Pechinezi, Teckel, Cocker Spaniel, Pudel, Chihuahua si Terrier!