| GabrieleDelaVaslui a întrebat:

Salutare!
Am o pisica in varsta de 11-12 ani, tinuta mereu in regim domestic ( in casa ) si bine ingrijita si rasfatata. De curand am salvat o pisicuta de 1-2 luni pe care incerc sa o acomodez in casa cu cea mare.
Problema vine in urmatoarea faza, cele doua nu prea se inteleg atat de bine, cei drept au trecut doar 2-3 zile de cand am luat-o pe cea mica dar ma tare supara faptul ca, cea mare sta la distanta si foarte izolata, de abia daca o mai vad ca mananca sau merge si isi face nevoile, prefera sa stea singura si a devenit destul de agresiva cand vreau sa o bag in seama.

Intrebarea este, poate sa se imbolnaveasca cea mare pe baza psihica din cauza acestui comportament al ei prin izolare sau e o simpla etapa pentru a se acomoda prin felul ei cu cea mica?
Dau funda si puncte la cine ma poate ajuta cat mai concret, multumesc mult anticipat!

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna seara! Pisicile pot deveni agresive atunci cand trec printr-un disconfort (fie el fizic – dureri sau psihic – stres). Fiecare caz trebuie evaluat mult mai complex, dar ca o sugestie, poate ca fiecare pisica ar trebui sa aiba castronul ei de mancare si apa, fiecare pisica sa aiba litiera ei. Puteti cumpara si un diffuser Feliway, iar pentru inceput sa le tineti in camere separate. Dupa o perioada de 1 – 2 saptamani, sa incercati usor sa le puneti in contact una cu cealalta (de la distanta), micsorand distanta dintre ele cate putin. Pentru afectiuni medicale (de tipul durerilor de articulatii si altele) va trebui sa consultati un medic veterinar. Cu stima!

https://www.veterinarladomiciliu.ro/agresivitatea-la-pisici/

| GabrieleDelaVaslui explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Multumesc mult din suflet pentru raspuns. Am sa incerc pe aceasta cale sa le fac sa fie bine.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Traim intr-o lume unde multi oameni n-au ce manca, n-au apa potabila, traiesc in niste conditii mizere, dar noi ne facem griji de starea psihica a pisicii, cainelui etc. Nu stiu ce sa fac sa rad sau sa plang... E totusi o pisica nu un copil...

| GabrieleDelaVaslui explică (pentru lpavel):

Doresti sa imi las animalele de companie si sa te adopt pe tine? Poate asa ai fii mai impacat ca ai ce manca si ce bea. Rusine ca esti un mare sadic incat gandesti, asa cum te-ai exprimat.

| lpavel a răspuns (pentru GabrieleDelaVaslui):

Rusine tie ca din cauza unora ca tine unii n-au ce manca si nici macar apa sa bea!