| tataye68222 a întrebat:

Salutare, am un bichon mini toy
Stand la bloc am decis cu familia sa facem un program cainelui. Cu dusul afara am ajuns de acord sa il ducem dimineata, dupa-amiaza si seara. Eu am cazut de acord sa il duc seara avand in vedere ca sunt cel mai mare si am 15 ani, fratele meu de 11 ani dimineata si la pranz nu a mai avut cine, mama fiind medic si tata politist. Când mama e libera il duce ea, când nu nu are cine pentru ca noi avem scoala de la 12-13 pana seara. El cam face prin casa chiar daca are loc menajat. O metoda prin care il putem face sa isi faca nevoile la locul menajat? Si ce ar mai trebui sa ii iau pentru nevoile personale, cat despre programul de hranire nu am stabilit nimic dar m-am gândit sa aiba legatura cu programul de iesire. As dori niste sfaturi fara misto, cum sa il fac sa faca la locul menajat si sa imi sugerati un program de hrana. Dau funda!

4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

"El cam face prin casa chiar daca are loc menajat. "
Doar pisicile isi fac nevoile la litiera, in loc Amenajat.
Si nu ii poti face program de "facut nevoile". Il scoti cand cere. Si s-ar putea sa-ti ceara si la 3 noaptea. Cand ai caine, ai responsabilitati. Nu il poti dresa pe el dupa programul si cheful tau.

| Lovelife00018 a răspuns:

Chiar daca il scoti la pranz tot isi va face nevoile prin casa. Intrebarea este, de unde ai luat catelul?laughing))) Vreau si eu sa-mi iau si nu stiu de unde

| catalinaaa31 a răspuns:

Prin "locul amenajat" cred ca te referi la acele covorase absorbante. Cred ca exista niste picături la farmacie veterinară care să-l facă să se duca acolo, dar nu stiu cat de tare functioneaza. Cat este mic o sa faca prin toată casa dar cand mai creste se invata si nu o sa mai faca deloc in casa. Nu cred ca exista un program de hrană. ii poti da cate un pliculet, pateu sau niste stixuri. Dar daca nu vrei sa te complici asa ii cumperi un bol cu 2 spații unde să-i pui apa si niste boabe și asa le mănâncă el cand ii e foame.

| tataye68222 explică (pentru catalinaaa31):

Ii cam plac bucatile de porc happy