| Wesson a întrebat:

Salutare!

Am un husky de 8 luni si o pisica maidaneza de circa 7 luni.
Imi iubesc din suflet animalele si nu stiu cum sa le mai ingrijesc. Stau la curte, tin pisica in garaj 1/3 din zi si restul afara ( deoarece miauna ingrozitor si nu imi permit parintii sa o tin in casa ). Husky-ul se descurca bine afara, nu ii este frig.
Ce metode de ingrijire imi puteti recomanda pentru animalele mele?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

In ceea ce priveste pisica, daca nu ai decat posibilitatea s-o tii in garaj, ar fi bine sa-i amenajezi un culcus cat de cat confortabil. Si cand spun asta ma refer la o ladita cu fan, sau ceva haine mai vechi(eventual o perina veche, sau o saltea veche, ca sa nu-i fie frig la labute).
in ceea ce priveste spalarea animalelor, ai grija sa nu se duca afara cand e frig cu blana uda, fiindca racesc si pot muri. Daca ar fi vara si ar fi temperaturi ridicate, n-ar fi mare problema, dar asa, in pragul iernii, fii foarte prudent! Eu zic ca iarna ar fi mai bine sa le perii blana, iar baie doar cand vine vara. Repet, asta in cazul cand, dupa cum ai spus, nu-i poti tine decat afara.
La varsta asta pisicile sunt jucause, deci poti sa-i dai niste jucarii. De ex. o minge de ping - pong sau o alta minge mica care sa-i atraga atentia si sa o provoace la joaca. Mai concret, o jucarie care sa se rostogoleasca.
Eu iti doresc ca animalele tale sa se descurce cu bine si sa fie sanatoase!

| Wesson explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru raspuns, o sa fie cu singuranta cel premiat. Are posibilitatea sa exploreze garajul este cat o camera de apartament si are diverse chestii in ea, are cu ce sa se joace, imi fac timp 15 minute pe zi sa stau cu ea, dar nu pot mai mult, Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Pequod, imi pare bine daca te-am putut ajuta. Nu ti-am scris neaparat pentru funda ci pentru ca si mie imi plac cainii si pisicile si imi pare bine sa vad ca te preocupi ca sa se simta, in limitele posibilitatilor, cat mai bine. Ma gandesc daca iarna n-ai putea lasa uneori pisica in casa sa se mai incalzeasca, evident cu acordul parintilor tai. Daca va sta iarna afara, pentru ea conteaza daca uneori mai poate sta si in casa, unde este cald. Am in vedere si varsta ei. Sigur ca despre aspectele astea ai mai putea discuta si cu alte persoane care sunt bune la suflet si au grija de animalutele lor.
Si sa-ti mai zic ceva. Ar fi bine sa vorbesti cu un medic veterinar pentru ca, din ce stiu eu apropo de pisici, sunt vaccinuri care pot proteja de raceala animalele. Vaccinul are efect un an de zile. Nu stiu acum sa-ti zic exact, dar sunt sigur ca un medic veterinar te poate lamuri. Insa trebuie sa-i spui si varsta animalului.
Oricum, eu iti doresc numai bine!

| Wesson explică (pentru aladinbeci):

Multumesc pentru sfaturi pisica va sta si in casa, desigur garajul are o parte delimitata de o usa un este un calorifer acolo ar fi instaurata camera centralei, acolo este caldura data de un calorifer. Sper sa fie cat mai bine, eu sunt sufletist si iubitor in mare parte de orice tip si rasa de animale, chiar de sunt maidaneze, oricarui catel de pe strada ii dau si lui din mancarea mea, la fel si la proumbei, pisici, etc. Eu as tine pisica in casa si as avea grija de ea, dar nu pot din cauza parintilor, multumesc inca odata pentru ajutor.

O seara placuta.

| AngellForEver a răspuns:

Iti dau un sfat important: nu tine animalele in garaj ii poate afecta sufleteste, si unii mai slabi pot murii cum mi-a murit mie un papagal ptc il tineam cate 2 zile in cusca pe saptamana si intr-o zi cand era in cusca l-am scos afara si l-am lasat putin la aer curat. Cand m-am intors era mort...Ar trebui sa ii lasi afara si sa le faci undeva un culcus.Un animal trebuie spalat MAXIM la 3 saptamani din cate stiu.Cel mai bine este sa fie spalat la o saptamana.Ii poti pieptana pentru ca daca ii vei tunde iti va fi mai usor big grin si le va placea cand ii pieptani laughing Stiu si eu astea pentru ca am 2 caini rolling on the floor

| darius2002 a răspuns:

Pisica o poți lăsa în curte, și s-ar putea să nu mai miaune.Cumpără-i și o jucărie!