| qwerty222 a întrebat:

As vrea tare mult sa imi cumpar un hamster, dar nu prea stiu mare lucru despre ei. Daca sunteti detinatori, ati putea va rog sa imi spuneti cate ceva despre alimentatia lor, ingrijire, la cat timp trebuie curățată cusca si alte lucruri? Multumesc anticipat!
P.S : dau funda happy

8 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu te sfatuiesc, acum ceva timp in urma mi-am luat eu si nu l-am suportat decat 3 zile in casa in care tot timpul a fost gemul deschis si zi si noapte si tot putea, ii schimbam talasul de 2 ori pe zi si tot mirosea a sobolan,cat de dragut este pe atat de urat miroase,eu l-am mutat in magazie si mirosea si acolo, cand a venit iarna a inghetat si a murit, eu in casa asa ceva nu pot tine, mai bine iti iei un alt animal, caine sau pisica ca sunt mai curati decat orice animal din special rozatoarelor

| qwerty222 explică (pentru Felys):

Multumesc mult. Atunci o sa ma mai gandesc inainte sa fac o alegere proasta

| ani2 a răspuns:

Buna, si eu am avut un hamster. Trebuie sa le dai seminte si mancare speciala de hamsteri. Nu au voie sa manance portocale, lamai... In mod normal cusca se curata la o saptamana, doua saptamani chiar si trei.

| qwerty222 explică (pentru ani2):

Merci pentru raspunsuri. Apropo, mirosul este chiar atat de insuportabil? Adica ma gandesc ca daca toti stăpânii ar avea parte de un miros puternic din partea lor asta ar fi primul lucru pe care l-ar mentiona

| Felys a răspuns (pentru qwerty222):

Posibil sa am si eu mirosul mai sensibil,eu nu fumez si orice miros il detectez foarte usor,incluziv cand mi-a scapat gaze de la furtunul de la centrala am simtit inaintea aparatului care ar fi trebuit sa opreasca gazele, poate asta sa fie motivul pentru care nu am suportat hamserul in casa, si nu ca nu mi-ar fi fost drag de el, cum sa nu iti fie drag de un blanos mic, dar pe mine ma inebunea mirosul

| ani2 a răspuns (pentru qwerty222):

Nu miroase. Cum am mai zis si eu am avut un hamster, si nu miroasea deloc. eu ii schimbam talasul o data pe luna. In schimb, ea evada tot timpul. Foarte des urca pe scari si merge in sifonier.

| qwerty222 explică (pentru Felys):

Da, imi dau seama ca mi mirosul poate fi asadar o problema destul de importanta... Sper sa nu am parte de unul prea puternic laughing)

| Robert_George_2001 a răspuns (pentru ani2):

O dată la o lună?