| titibilica a întrebat:

Cine poate sa imi explice ce limbaj de programare ar trebui sa invat mai mult pentru a crea un site. Html, php, sau css? Celalalte o sa le invat pe parcurs.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand html si css nu sunt limbaje de programare. pentru a crea un site static ai nevoie doar de html SI css (nu html SAU css). Vrei sa faci ceva dinamic cu inregistrare utilizatori samd. trebuie sa inveti php, mysql, ajax poate si ceva javascript

| angelicsin a răspuns:

Toate, inclusiv html5

dar daca vrei sa faci un site gasesti programe cu car epoti face situri la orice nivel de la home user pana la profesional fara sa fii un as in domeniu tot ce trebuie sa ai este imaginatie, capacitatea de a invata sa le folosesti si o buna intelegere a limbii engleze, de sigur si cateva notiun de baza de web designing

dar daca vrei sa incepi sa inveti hardcode, atunci incepe cu html apoi html 5 apoi php apoi css api java si flash, asta e cea mai buna ordine de a le invatat pentru ca, cunostintele de la una iti sunt folositoare la cealallta, nu sunt identice dar impartes unele similaritati chee

| Adrian4759 a răspuns:

Html corelat cu Css, pentru a crea doar o imagine a siteului. Pentru a crea si o baza de date (de ex sa se logheze pe site-ul tau cu nume si parola) trebuie sa inveti si Php!