| deathy a întrebat:

Salutare.Imi poate spune cineva cum sa-mi fac catelul sa mearga in lesa? Cand i-o pun se aseaza in cur. Fara mistouri, va rog.

Răspuns Câştigător
| TeooTeo a răspuns:

In niciun caz nu-i pune lesa in casa si prin curte. Nu va intelege nimic. Incearca sa-l scoti din curte in brate si spune-i ca mergeti afara, sau la joaca, sau ''tu-tu'' (asa ii spun eu catelusei mele), oricum spune-i un cuvant scurt si sonor si spune-i-l de cate ori il scoti din curte cu lesa. Daca vezi ca isi doreste sa mearga pe jos sau sa se joace cu alti catei, pune-l jos si pune-i lesa. Vorbeste bland cu el (sa inspiri incredere) si explica-i ca daca vrea sa se joace trebuie sa poarte lesa. Evident nu va intelege ce ii spui, dar tonul vocii tale ii va da curaj si il va calma. Apoi indeparteaza-te usor (maxim 2 metri) si cheama-l bland si incurajeaza-l. Daca vine, lauda-l scurt (bravo, excelent, bun baiat, cum iti place) si managaie-l pe cap, asta ii va da si mai mult curaj si incredere. Daca nu vine, mai roga-l si apoi ademeneste-l cu un biscuit-recompensa, sau bobitze d'ale lui; este foarte important sa il si lasi sa o manance, nu doar sa-l pacalesti. Poti de asemenea sa-l ademenesti cu o minge de tenis (extrem d putin caini rezista cand e vorba de jocul cu mingea).

Ideea e urmatoare: fii bland si calm, incurajeaza-l, recompenseaza-l si mangaie-l cand face ceva bine, si fii langa el cand se simte nesigur. El respinge lesa pentru ca ii provoaca nesiguranta, deci incurajeaza-l. Joaca-te cu el cum ii place lui cand poarta lesa, ca sa o asocieze cu ceva ce ii face placere.
Si ink ceva: invata-l sa asocieze lesa cu plecatul undeva. Daca o va purta prin curte nu-l va incanta. El trebuie sa stie ca atunci cand vii cu lesa la el, inseamna plimbare afara din curte.
Daca faci exact cum ti-am explicat in maxim o saptamana va fi alt caine, cainele pe care ti-l doresti sa-l scoti in parc.

K sa te conving ca nu bat campii, iti povestesc ce am patit eu. Am o bichonitza in varsta d 3 luni jumate. Am inceput sa o scot afara dupa ce a terminat vaccinurile, adica acum 2 saptamani. Initial si ei ii era teama de lesa si ham si nu suporta sa ii pun puloverul pe ea. Facand exact ce ti-am spus tie, acum cand ma vede cu lesa, hamul si puloverul in mana si ii zic ca o duc ''tu-tu'' (asa mi-a venit pe moment) sare in sus se bucurie, se baga aproape singura in pulover, baga picioarele in ham si asteapta sa-i pun si lesa. Este extrem de incantata cand le vede.
Sper sa fie si al tau la fel!

P. S: Incearca cu un ham, e mult mai sigur in caz ca se sperie de ceva, din zgarda poate sa scoata capul si sa fuga. Bafta!:*

4 răspunsuri:
| Snuff a răspuns:

Toti cainii invata greu sa mearga in lesa. In jur de 2 saptamani dureaza procesul, iar tu trebuie sa ai rabdare.
Cu multa rabdare si antrenament va invata. Incearca sa ii cumperi un ham in loc de zgarda. E mult mai comod pentru el. Zgarda il deranjeaza si cand il tragi dupa tine il doare.
http://casasigradina.ele.ro/......11464.html
http://www.animalpedia.ro/forum/showthread.php?tid=363
Bafta!

| sweettkarina97 a răspuns:

Pai pune-i zgarda si lasa-l u timp cu ea ca sa se obisnuiasca asa am facut si eu cu al meu apoi pune-i lesa si cateva minute plimbal chia daca nu vrea impingel putin.la inceput va fi mai greu dar se va obisnui mai ales daca e pui. mie cu catelul meu mi-a lua cam o saptamana dar poate tie iti va lua mai putin. sper ca te-am ajutat
bafta

| CrazyAnswerxx a răspuns:

Si eu am avut probleme prima data cu lesa cu zenosul meu (care e un caine apropo). ca sa-l faci sa mearga in lesa, pune-i ceva de mancare pde la bot si va veni dupa tine sau incearca sa ii lasi lesa jos si sa i-o iei inainte si el probabil va veni dupa tine.

| henike a răspuns:

Pune-l in lesa si pune pe drum bobite de caine si o sa mearga dupa bobite