| simona19valentina a întrebat:

Salutare! Pisica mea îmi mănâncă porumbeii și nu știu cum să o fac să se oprească. Am nevoie urgent de sfaturi!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este instinctul de vanatoare.
Daca vezi pisica atacand un porumbel, atunci intervine imediat si bate pisica pe bot, striga la ea nervos, cu voce tare: "nu e voie".
In functie de varsta pisicii (si de numarul de pasari atacate deja), din cateva incercari va invata sa nu atace pasarile.

| simona19valentina explică (pentru Bula):

Pisica are un an și câteva luni și a mâncat deja doi porumbei, la început nu ne-am dat seama, dar la primul porumbel bunica a găsit lângă cuptorul din curte pisica mâncând porumbelul, iar la al doilea porumbel l-am găsit lângă casă.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Porumbeii nu stau inchisi? Cum se ajunge la ei? Poate exista vreo zona prin care poate intra. Ai grija si de pisica sa stea in casa. Daca vrei neaparat, o poti lasa afara supravegheata de cineva.

| simona19valentina explică (pentru Aasdfghj):

Bună! Porumbeii stau închiși într-un coteț destul de mare doar că ei au fost învățați de mici să iasă afară, să se plimbe și acum o dată sau de două ori pe săptămână le dă drumul și se plimbă doar în zona curții.

| Aasdfghj a răspuns (pentru simona19valentina):

Poti tine pisica in casa in zilele cand sunt lasati afara porumbeii.

| Brizbriz a răspuns:

Alegi intre pisica si porumbei... NU sunt animale de casa compatibile
mai ales ca vad ca toate sfaturile contin bataie, care la caini poate tine, dar la pisici... NU

este MUUUULT mai greu sa dresezi o pisica decat un caine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam un caine care omora gaini. Doar le omora, nu le manca. A omorat o singura data 17. Facea gauri pe sub gard. L-am batut cu o gaina moarta in cap pana nu a mai ramas nimic din ea. Cred ca a fost o experienta traumatizanta ca de atunci gainile sunt cele mai bune prietene ale sale si au trecut 7 ani. Acum stiu ca nu e bine dar te sfatuiesc sa faci si tu la fel.

| StripperRaoul a răspuns:

Las sa i manance daca ii foame