| Narco a întrebat:

Am de gand sa imi iau un Amstaff. Mai am un pisic în vârstă de 8 luni. Se vor înțelege bine? Tatăl meu a vorbit astăzi cu o cunoștință și am înțeles că nu ar fi nicio problema dacă,,,, cățelul crește într-un mediu prietenos, dar dacă este atacat de pisic acum cand este mic, el isi va amintii cand va crește. Vreau doar sa ma asigur; este totul ok?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au fost amstafi care siau sfasiat stapanii in Romania chiar daca erau dresati, aia sant cainii dracului. Mai bine un ciobanesc german

| Legion7X a răspuns:

De ce nu vrei un câine de familie prietenos, jucăuș, adaptabil și supus? Cum o să se descurce maică-ta cu amstafful în anumite situații problemă.
Crezi că va reuși să îl domolească
așa ușor?
Eu am un mestis de statură mică este un amestec de ceva lup cu un pechinez. Arată zici că este lup, numai că este mic, mediu. Însă Cât este el de mic m-a pișcat de deget de două ori în anumite situații posibil chiar și de gelozie. El nu este agresiv, este chiar foarte cuminte, dar mai are scăpări câteodată, însă important este că pot să îl controlez. Nu dau în el, nu am făcut niciodată asta.
De obicei îl corectez prin al trimite la locul lui, și a nu-l mângâia nici un membru din familie + a nu-l băga în seamă, el venind să mă lingă ca să se împace cu mine. Apoi El simte ciudat și lasă urechile pe spate câteva minute plecând la locul lui de ședere. După care se uită cu coada ochiului cu oarecare vinovăție.

Cât despre Amstaff acesta este cam încăpățânat, iar gelozia din el a putut chiar să ucidă în anumite cazuri sau să se manifeste total nepotrivit față de anumite persoane din membrii familiei.

Sfatul meu este să îți iei un câine care să îl poți controla, nu să îți fie teamă pentru al corecta.
Am auzit persoane de genul că, " îl potolesc eu" sau îi dau una de nu se vede " este total greșit. Dacă dai în câine o să prindă ură, și numai faci nimic cu el, cu amstafful nu te joci. Trebuie să fie o anumită comunicare între tine și el. Câinele simte, știe cine este mai prietenos din familie, sau cel mai dominant, or acea persoană cu teamă. Dacă vrea să obțină ceva, sau să fie contra la ceva acestea sunt criteriile în funcție de persoană.