| Dobre_Vali_1998 a întrebat:

Tot incerc sa ii fac pisicii mele o injectie subcutanala dar ea nu vrea sa stea. I-am mai facut si in trecut si mai statea cat de cat dar acum s-a speriat din cauza durerii provocate de gentamicina si nu mai sta deloc?
Cum as putea sa o calmez sau sa o adorm pentru o perioada fara sa ii fac rau ca sa ii pot face injectia?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai cum s-o adormi,ca ii faci mai mult rau. Daca prima injectie i-a provocat durere si stres,pisica are o memorie fantastica referitor la ce nu-i face bine. Singura solutie este sa o tina o persoana,cu forta,cu manusi de protectie si sa o injecteze alta.
Eu, la pisicile mele prefer antibioticele administrate oral, ca pot sa le bag pe gat cu usurinta, chiar daca se feresc si se zbat, pot sa le pacalesc dandu-le imediat dupa aceea o seringa cu lapte pe gat, printre dinti.
Eu am chemat veterinarul o data acasa ca sa-mi vaccineze cele 3 pisici pe care le aveam atunci. Pe prima am reusit cumva -cumva s-o prindem si s-o injecteze, dar pe restul nu le-am mai gasit prin casa asa ca a trebuit sa ma duc cu fiecare la veterinar, ulterior, exact ceea ce am vrut sa evit.
Pisicile au un simt special si isi dau seama cand li-se pregateste ceva neplacut.