| Catalin0Marian a întrebat:

Vara trecuta am fost in vizita la un prieten, si in gradina lui, intr-un vechi stup de al bunicului sau, mi-a zis ca au aparut acolo albine, singure,! Nu l-am crezut, asa ca l-am rugat sa imi arate si mie stupul cu pricina! Si intr-adevar, asa era! Din stup ieseau si intrau albine! Am stat si le-am privit cred ca cel putin 2 ore! Erau foarte interesante! M-ar interesa sa stiu, daca pun si eu un stup in gradina mea, o sa fie populat de albine, fara sa le introduc eu in el? Adica o sa vina ele singure, in stup si o sa se stabileasca in stupul meu? Va rog sa imi raspundeti cat de repede puteti, deoarece sunt foarte pasionat de ele, si ar fi foarte frumos sa am si eu propiile mele albine! La revedere! Va multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca il pui in vecintatea unui alt stup in care albinele se pregatesc sa roiasca. Noul roi isi va cauta o casa. Din cate stiu eu, iti cresti sansele frecannd interiorul stupului cu frunze de roinita, mirosul acesteia le atrage pe albine

| NoName0x0 a răspuns:

Daca ai zis ca e un vechi stup, mai erau ramasite cum ca ar fi fost un stup de albine odinioara. La tine, s.ar putea sa apara viespi! Ia un fagure, ceva de la el sau pur si simplu, pune albine!

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Da ma da dar mai bine cumperi câteva ca asa pe jackpot nu se poate cumpăra ca nu pot fi asa scumpe, stup ai, o matca și o familie...