| BlueAndBlack a întrebat:

Salutare tuturor.Adresez intrebarea desenatorilor.De curand mi-am descoperit interesul pentru desen, in special pentru desenatul manga...as vrea sa stiu cand hasurez de exemplu la umbre, cu ce as putea sa intind culoarea, fara a folosi degetele ca dupa las urme sau ce foloseste acest desenator pentru a intinde culoarea: http://www.youtube.com/watch?v=UP9x1322dK8...funda:)

Răspuns Câştigător
| xBebee a răspuns:

Este simplu.Folosteste ''carbunele'' un creion special, se gaseste in librari.
Incearca sa trasezi linii dfine si apoi dai peste ele cu degentul.Dar mai intai fixeaza de unde bate lumina, iar in partea opusa dupa obiect pui umbra.Bafta Fundita/

3 răspunsuri:
| Zozolika a răspuns:

Incearca cu un buretel, nu stiu.

| Ushhher a răspuns:

S-ar putea cu servetel de ala de suflat nasu care pachetul costa 50 bani

| bnutrino18 a răspuns:

Cu o hartie este cel mai bine.