| RΔϟVAη a întrebat:

Saluut TPU. Bunicii mei locuiesc la tara si au nevoie de un caine de paza... Ce caine le-ar trebui? Eu as alege din rottweiler, bullmastiff, si un ciobanesc mioritic sau cauzacian... De bani nu se pune problema.

16 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Nu ma prea pricep in caini dar ciobanesc situ ca ar fi destul de bun

| karolaa a răspuns:

Bunicii mei au un rottweiler si dupa mine e bun de paza.big grin

| Bogdan1212 a răspuns:

Ciobanesc Mioritic succes deoarece acel tip de caine mancanca mult dar acela daca cititzi in ziare se lupta chiar si cu ursul

| Skm a răspuns:

Da, ciobănescul mioritic ar fi o alegere bună. În plus, este absolut superb puppy dog eyes

| ayase a răspuns:

Bunici mei au un ciobanesc :
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:9, s:0, i:148.
E aproximativ cam asa si are doar 4 luni.Acum depinde si de cat spatiu au bunicii tai. Sper ca te-am ajutat :) :-*.
Funda?

| Akid a răspuns:

Iti recomand Ciobanesc de bucovina. Sau ciobanesc german (lup)
Ambii sunt excelenti. Eu am avut ciobanesc german, si in prezent am ciobanesc de bucovina.
Ciobanesc german: se dreseaza foarte repede, este extrem de inteligent, foarte rau cu strainii (daca stii sa il dresezi)
Ciobanesc de bucovina: Foarte rau, de asemenea foarte inteligent, are un avantaj, e mai mare (la corp) mie personal imi plac cainii mari. Cred ca deja te-am plictisit.blushing
Ma rog, sper ca te-am ajutat!

| Broadband a răspuns:

Http://cainiderasa.webs.com/maltese_daudet4.jpg
uite asta ar fii cel mai bun, rupe lantul, face hotii praf

| WizKhalifaa a răspuns:

Eu zic ca le-ar trebui un caine lup! La 6 luni il da la dresaj.
Un caine de paza trebuie sa fie si destept nu doar mare. La capitolul "intelepciune" nici un caine nu depaseste rasa asta.
Pretul e de la 50-100 euro in sus, daca printii cainelui au fost campioni sau caini ai politiei sunt mult mai destepti dar si mai scumpi.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Hmmm.
un Boxer ar fi dragut puppy dog eyes
sau Tosa inu puppy dog eyes
si un Rtw thinking
ia mai multi laughing)

| Nicky06 a răspuns:

Doberman. Cand e pui e dragut si cuminte. Dar e cam agresiv, cand e adult, cu,, vizitatorii" iar cand vede pe cineva nu se opreste din latrat doar dupa un minut dupa ce acesta pleaca.

| WannaMore a răspuns:

Pot folosi un westie sau un scottish drept sonerie in casa sau chiar un jack russel terrier.
Daca doresc un paznic care sa poate face fata fizic unui eventual atac trebuie sa va ganditi la un ciobanesc german, un doberman, rottweiler sau schnauzer.
Rasele de lupta dog argentinian, dog de Bordeaux, Cane Corso sunt foarte indicate dar greu de educat si deosebit de periculoase.
Daca locuiesc la curte, puteti incerca un ciobanesc caucazian; este un paznic de netrecut.Succes!:*

| floryynnel a răspuns:

Pai, banuiesc ca sunt batrani si nu au timp...(toate cele) deci caucazianul cade(la caucazian trebuie sa mai fi dresat macar un caine, citeste despre el, adevarat este un caine excelent, dar in maini nepotrivite, mai bine nu) rott si bulmastiff pot deveni periculosi(stiu din experienta, mai au vecini de-ai mei asfel de caini si sar la ei, deci nu) iti recomand mioriticul sau ciobanesc de bucovina sau un german, ar trebui sa vorbesti mai intai cu ei, sa le ceri parerea, deci pana cand mai vin in vizita te documentezi foarte bine despre fiecare rasa in parte, le arati poze si le spui pe scurt despre rasa(nu te apuci sa spui ca e de la... crede-ma de unde ar fi cainele, nu conteaza, comportamentul) succes

| DaianaDiana a răspuns:

Eu as zice rottweiler...eu am si este foarte rau chiar daca are 2 luni!

| ioana100 a răspuns:

Rottweiler este un caine exelent,are un comportament minunat, iar de aspect numai vorbesc! singurul lucru in minus, care te dezavanteaza este faptul ca nu prea latra, doar cand e nevoie!happy
canisele de bullmastiff sunt butine la noi in tara, nu iti recomand sa cumperi de la samsari(asa zisele canise care detin mai mult de 3 rase si u pui disponibili tot timpul anului), aduc caini din strainatate!
iti recomand un ciobanesc caucazian, ciobanesc de berna sau un labrador.sunt caini ideali pentru curte, dar nici rottweilerul nu este exlus!
daca ai nevoie de alte sfaturi o sa te ajut cu mare placerehappy sper ca team ajutat.Mult succes!winking

| angelBlack00 a răspuns:

Ciobanescul german ar fi cel mai potrivit

| RΔϟVAη explică:

Multumesc tuturor pentru sfauri. Am cumparat un Ciobanesc Cauzacian talie mare... Si vad ca ese destul de prietenos dar si rau cu cei care intra in curte... Deja din a-2-a zi