| ElenaLetty098 a întrebat:

Se pot intampla unele lucruri din vina noastra degeaba, fără un rost? sau orice se intampla serveste scopul lui Dumnezeu? Trec printr-o mare suparare. in urma cu cateva zile mi-a murit pisica in varsta de 9 ani (50 ani in anii nostri)
Noi stam la bloc, dar avem si o mica curte stand la partier si mereu o mai lasam sa iasă din curte, langa este o mica pajiste (camp) si mereu se ducea acolo sa prinda soricei, adica cunostea terenul, mereu o cautam ca nu mai venea acasa, a venit chiar si la 2 dimineata teafara, de data asta in mijlocul zilei au incoltit-o 2 caini si a terminat-o. Din totdeauna a fost o pisica libera si de ce acum, de ce s-a intamplat asta acum. Am vazut cainii ca m-am dus sa o caut vazand ca nu mai vine.
Acum ma simt vinovata ca din cauza mea a murit ca am lasat-o libera dar ea era innebunita sa prinda soricei, acolo se simtea ea relaxata. Avem si un copil de 1 an jumatate si tot stau si ma gandesc de ce s-a intamplat asa ceva? Acum el nu era asa atasat de pisica, dar poate intr-un an o cunostea mai mult, ar fi vrut sa se joace mai mult cu ea, fiind mai batranica (9 ani) nu cred ca traia mai mult de 7-8 ani si ar fi fost mai dureros pentru el mai tarziu.
Stiu ce este intr-un loc mai bun dar sper cu toata fiinta mea sa fie voia lui Dumnezeu ce s-a intamplat si nu vina mea, degeaba, din prostia mea????

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa tiran e Dumnezeu asta că a omorât o pisică?

| ElenaLetty098 explică (pentru suntserios):

Nu e tiran, incerc sa inteleg de ce

| suntserios a răspuns (pentru ElenaLetty098):

Ai avut o pisică de curte. Pisica de curte e expusa la pericole. Ce atâtea explicații cauți.

| Mindfulness a răspuns:

Toți o sa pierim,asta e menirea noastră, ne naștem și murim. Nu e vina ta, când suna ceasul nu tine cont de nimic.
Îmi pare rău pentru pierderea ta sincer! Îți iei alta și nu te mai gândești la trecut chiar daca e greu și te doare.
Și tu o sa mori într-o zi și nu va fi vina nimănui, pur și simplu așa ți-a fost sortit, așa pisicii tale!
Toți ajungem acolo mai devreme sau mai târziu! Putea sa moară mai devreme. Fii bucuroasa că a trăit până în prezent.
Viață întotdeauna a fost imprevizibila.