| raMLesS a întrebat:

Soarecii, sobolanii simt durerea?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Vezi sa nu te impusti singur

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da

| raMLesS explică (pentru RAY):

Naspa... pai daca intra intr-o capcana si nu ii omoara instant, aia inca simt? Ce-as vrea sa fiu si eu un mic psihopat si sa nu fiu capabil de empatie... daca-mi intra un soarece in casa, sa il aranjez cu mainile goale si sa rad.
Pacat.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Man e un mamifer, e un animal complex din punct de vedere al evolutiei, dar vezi de o pisica, ei fug daca miros urina de pisica

| raMLesS explică (pentru RAY):

Mie nu prea mi-e frica de soareci sau sobolani dar am 2 variante, fie ii dau cateva de-si da duhul, fie fug... dar nu pot sa ma impac cu ideea ca simte durere... sa-mi bag p#8-n ea de empatie.
Ce sa fac? Iar mi-a intrat soarecele in casa... cand il vad lipit pe adezivul ala mi se face mila.
Mi-e mai multa mila de un animal decat de un om, dar nu stiu de ce.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Prindei in cusca si uitate la ei atunci

| raMLesS explică (pentru RAY):

Daca iau un pistol sau o pusca airsoft si trag dupa ei cred ca-i omoara pe loc, eu zic ca e ok.

| raMLesS explică (pentru RAY):

Dar broastele simt?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Vezi sa nu te impusti singur

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normal. Doar nu o eticheteaza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da ca si ei sunt forme de viata la fel ca si noi.

| raMLesS explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mustele simt durerea?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Mustele nu stiu ce simt, nu sunt animale complexe, nu poti compara un mamifer cu muste

| raMLesS explică (pentru RAY):

Stiu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru raMLesS):

Da s-au cel putin asa cred, nu stiu sigur.

| mastadont a răspuns:

Din moment ce au un creier și terminații nervoase da.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Singurul animal care nu simte durere este omul, pentru ca pe el doare in cot si in c.r de natura pe care o distruge pentru a se hrani sau a se adaposti happy