Stiati ca primele biciclete nu aveau pedale?

Pentru ca ne pregatim de Pentathlonul de sambata, va deschidem si voua apetitul pentru biciclit cu o serie de "Stiati ca?" Nu uitati ca va asteptam sa ne luati premiile!

- Exista mai bine de un miliard de biciclete in lume (si aproximativ de doua ori mai putine masini).

- In America sunt 400 de cluburi ale biciclistilor, numarul membrilor variind de la 10 la 4.000.

- 10% dintre new yorkezi merg la birou cu bicicleta.

- Pe un loc de parcare pentru o masina pot fi oprite intre 6 si 20 de biciclete in acelasi timp.

- In China sunt aproape 400 de milioane de biciclete.

- Bicicleta, asa cum o stim astazi, are un design aproape neschimbat din 1900.

- Peste 90% din toate drumurile facute cu bicicleta au mai putin de 15 killometri.

- Intretinerea anuala a unei biciclete costa de aproape 20 de ori mai putin decat a unei masini.

- Fred A. Birchmore a facut inconjurul planetei pe bicicleta in 1935. El a uzat 7 seturi de cauciuri, iar distantele pe care nu le-a pedalat le-a traversat cu o ambarcatiune.

- Aproape 100 de milioane de biciclete sunt produse anual.

- In ultimii 30 de ani, serviciile de curierat pe bicicleta s-au dezvoltat foarte mult, in special in orase.

- Pedalatul pentru trei ore sau 30 de kilometri in fiecare saptamana reduce la jumatate riscul de atac de cord.

- 7 din 8 olandezi de peste 15 ani au o bicicleta.

- In Italia, 5% din toate calatoriile sunt facute pe bicicleta.

- Primele biciclete nu aveau pedale.

- Ciclismul arde aproximativ 600 de calorii pe ora.

- Primele biciclete au fost aduse in China la finalul anilor 1800.

- In Tokyo, daca ai de facut un drum de mai putin de 50 de minute, e mai rapid sa iei bicicleta si nu masina.

- Cu ceva vreme in urma, bicicletele erau mai rapide decat masinile.

- Primele cauciucuri pentru masini au fost facute din cauciucuri modificate de la biciclete.

Te asteptam si pe tine la Pentathlon!

19 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Nu,nu ştiam, foarte interesant.

| OanaVlad a răspuns:

Wow! chiar nu stiam chestia asta.cred ca era greu sa mergi pe biciclete mai demult big grin

| NoChanceForUs a răspuns:

Din ce scrie aici rezultă că:
1.Doar 10% din toate drumurile mele au avut peste 15 km(realizez că asta e o medie între oameni care merg 200 km/zi și oameni care merg 200 m până la magazin)
2. Eficiența inimii mele e undeva pe la 150%.
3.Ar trebui să fiu slab ca perfuzia.
4.Ce naiba a fost în capul tipului fără pedale?! Trotinetă cu șa, ce invenție demnă de laudă.

| roxycool a răspuns:

Nici nu ma gandeam la asa intrebare

| Pufoshenia a răspuns:

Daca nu aveau pedale cum mergea lumea cu ea?

| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Nu, nu stiam.
Si pana la urma, pe cine intereseaza?

| ZvT a răspuns:

Aha, trebuia sa te impingi cu picioarele de pamant sa mearga ca in desenele cu familia Flinston.

| Owakey a răspuns:

Bună!

Să îi vezi cum urcau dealurile, haha.

Baftă!

| vallerya a răspuns:

Multumim americanului Dunlopwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam, chiar mai demult lucrul asta!
Dar totusi nu imi dau seama ce a fost in capul lor! Ca practic tot depuneau efort mergand! Nu ii scutea de nimic!
Mai mult ii ingreuna, carand chestia aia dupa ei!

| NANANAHehh a răspuns (pentru anonim_4396):

da cica slabeau(aparat de fitness)rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce am zis asa stupid ma rog? Care nu ati citit mai luati o enciclopedie in brate, sau lasati frustrarile!
Prima bicicleta a fost construita de Karl von Drais in 1817 si nu avea pedale, de aceea ca sa o urnesti din loc trebuia impinsa cu picioarele!
Asa e istoria primei biciclete si de accea am spus, ca in opinia mea o consideram ca fiind mai mult o povara decat un "mijloc de transport ajutator"!
Care ati dat stupid mai justificat-va, ca nu vreau sa fie considerat raspunsul meu eronat din cauza frustrarilor voastre!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu stie!?

| LittleDrop a răspuns:

Da, si inca mai exista. In Germania stiu sigur ca mai sunt, sunt biciclete pe care de obicei merg copii la scoala. Probabil sunt si in alte tari.

| victorbold a răspuns:

Flinston familly happy

| white93 a răspuns:

Am si eu stiu

| cosminpanait6 a răspuns:

Pai vreau sa fie fara pedale. sti cum o sa procedez? uite:
le rup pedalele la toate bicicletele

| adi_5739 a răspuns:

Stiu de acum 2 ani asta

| edy80 a răspuns:

Nu