| KissByKiss a întrebat:

Stie cineva care este diferenta intre un aparat digital "mic" (http://www.google.ro/......tp?/imgres r:8, s:24&tx=90&ty=73&biw=1066&bih=711) de exemplu si unul " mare" http://www.google.ro/......tp?/imgres r:14, s:0
daca au acelasi numar de Mpx... Imi poate recomanda cineva un aparat " mare" sa zic asa, pana in 6 milioane, sa fie destul de bun...

1 răspuns:
| ovidius a răspuns:

Hahaha...
Sunt doua categorii diferite
"Ala mic" - e pentru amatori
"Ala mare" - e pentru entuziaşti şi preofesionişti

La 6 milioane nici nu are rost să visezi la un DSLR (="ăla mare")
Nu doar MegaPixelii sunt importanţi la un aparat foto.

Alte lucruri care FAC DIFERENŢA:
1. Senzor mult mai bun (chiar şi atunci când nr. de megapixeli e identic cu ai lu "ăla mic" - eu le zic "săpuniere")
2. Obiectiv detaşabil. La un DSLR poţi să îţi pui ce obiectiv vrei, în funcţie de nevoi: superangular/fisheye, wide, tele, macro. Depinde ce vrei să fotografiezi
3. Setări manuale mult mai numeroase.
4. DSLR-urile salvează imaginea şi în format RAW. Adică nu face compresie software când o salvează pe cardul de memore, ca în cazul "săpunierelor"

Dacă fotografiezi ocazional: un majorat, o excursie şi alte asemeni îţi recomand "o săpuineră".

După ce ai butonat-o suficient şi îţi dai seama că nu te mai mulţumeşte, poţi trece la un DSLR ori un BRIDGE (ceva intermediar între "săpuniere" şi DSLR-uri)