| Alex837499 a întrebat:

Stie cineva câteva informații despre puiul de cățel Ciobanesc Caucazian?
Am luat de la cineva un pui de această rasa. Adica asa mi-a spus persoana respectiva... catelul pare a fi de rasa mica (pechinez) nu stiu ce sa cred. Nu stiu sigur ce este si am nevoie de niste detalii ca să-mi pot da seama daca intr-adevăr este Ciobanesc caucazian...dau funda.

2 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un cabinet veterinar, in general aceste informatii nu te costa nimic. (exista si exceptii deci e bine sa ai bani la tine).
Tin sa mentionez si faptul ca din cate stiu eu, legea te obliga sa-i faci carnet de sanatate si sa-i pui cip, pe mine parca m-a costat 140 de lei toata distractia.
In momentul in care-i faci carnetul de sanatate, veterinarul o sa treaca oricum rasa cainelui pe el.
https://greenvetcare.ro/microcip-si-inregistrare-cadrul-legal-pentru-caini/

| wildthing a răspuns:

Nu ca as fi vreun cunoscator, dar din ce mai stiu si eu, cateii din rase de talie mare, se cunosc dupa labe, adica le au mai "butucanoase" inca de mici...pe cand un pui de pechinez de exemplu, le are mai subtirele.
Dar cum ai reusit sa ajungi la o asemenea dilema, sa nu stii daca ai un ciobanesc sau un pechinez? Pare ca si cum ti-ar fi facut cineva o gluma. Persoana care ti-a dat catelul, nu ti-a aratat si tie cateaua?