| Horiatud a întrebat:

Stie cineva ce specii de furnici traiesc in Romania, mai exact furnica aceea neagra gasita in fiecare curte. Si cum as putea captura regina. Am cautat pe internet dar nu prea am gasit. Si daca stiti cand are loc zborului nuptial. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Armaghedonos_Nova_1969 a răspuns:

Salut dupa cum pot observa cred ca te-ai uitat la ants canada si la tot felul de video-uri. Cel mai bun moment de a prinde o furinca este dupa o ploaie torentiala. Eu am avut norocul de a avea in Bucuresti o ploaie de 10 minute..care a facut o umiditate in aer de nu se mai putea respira, este bine cand umiditatea e ridicata atunci are loc nuptial flightul..deci cu cat este mai mare umiditatea cu atat mai multe sanse de a prinde o furnica regina. daca ai nevoie de ajutor cum sa faci sa o cresti, ingrijesti sa imi scrii..Mult succes!

| Horiatud explică (pentru Armaghedonos_Nova_1969):

Multumesc pentru raspuns, da la ants canada m-am uitat însă imi doream cu mult înaintea sa aflu de acel canal sa fac un furnicar. Am reusit sa prind 3 regine din acelasi mușuroi alaturi de câteva lucrătoare și ouă. Asta s-a intamplat acum 3 zile, acum am vazut ca au cărat ouăle în pamant. Nu stiu ce trebuie sa le dau de mancare, am pus o bucata de vată înmuiată în apă si aceasta pusa intr-un capac sa nu se umezeasca pământul si câteva bobite de zahar care au dispărut dar bănuiesc ca zahărul nu este suficint, ce as putea sa le mai dau de mâncare.

| Armaghedonos_Nova_1969 a răspuns (pentru Horiatud):

Bravo deci ai regine si lucratori!
Ca sa le dai de mancare tb sa tii cont de 1lucru... cat de mare e colonia. Daca e mare colonia le poti da orice vrei tu de la carne la miere, fructe etc...dar tb sa fie fff mare. Daca colonia ta e mica incerca sa le pui cat mai des mancare lichida de ex miere sau apa cu zahar etc..si mai rar carne.

| freasomepredator a răspuns (pentru Armaghedonos_Nova_1969):

Salut! conteaza si anotimpul (nu iarna sau toamna)