| dariana34 a întrebat:

Stie cineva cum se face o rotita pentru hamsteri manual? Dau funda

1 răspuns:
| IubescAnimalele a răspuns:

Hmmm... Nu stiu daca poti sa faci una, e destul de complicat. Daca vrei intr-adevar sa iti faci tu una, poti incerca sa lipesti niste scobitori cu super-glue. Daca nu reusesti nici macar asa, poti totusi sa cumperi una. Eu am luat de la ZooMania si am dat vreo 10 lei pe ea. O idee buna pentru o rotita ar fi o conserva goala, insa nu stiu cum o poti prinde de cusca hamsterului tau, astfel incat sa se invarta. Totusi ar fi bine sa eviti conservele, astfel incat sa nu iti ranesti mica biluta de blana cu urechi happy. Daca vrei totusi sa-i faci o jucarie hamserului tau, ii poti face un "labirint" dintr-o cutie de pantofi in care sa potrivesti mai multe bucatele de carton, astfel incat sa formezi "ziduri". Poti sa-i lasi si un sul de hartie igienica in cusca, hamsterul meu adora sa il roada si, in plus, ii miroase blanita frumos.
Revenind la rotita, nu prea cred ca poti sa faci una manual, oricat de priceputa ai fi, mai bine cumpara-i hamsterului tau una de la un pet-shop (cum am spus, sunt destul de ieftine) astfel incat sa nu iti expui hamsterul la riscuri. Funda? happy