| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva unde se afla castelul celor doua cruci? Am citit ciresarii si as vrea sa vizitez pe acolo. Si daca aveti mai multe informatii, dau fundita.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am citit si eu Ciresarii, in urma cu 50 ani(cand au aparut prima data) si nu imi amintesc de acest castel. Totusi pot sa-ti spun ca romanele din aceasta serie nu sunt documentare, totul a fost nascocit de autor si a existat doar in imaginatia lui, asa ca acest castel nu exista in realitate. Numai bine!

1 răspuns:
| alexutza10 a răspuns:

Uite,eu acum citesc ciresarii 2! Si tot ce stiu pana acum este"Umbra stjarului stramb din soimeni in zorii lunii a opta arata drumul. Dupa intaia culme la picioarele stancii de cremene segeata azvarlita in soare gaseste intrarea. Pogoara si urca la fel apoi drept duce.Si se va feri de primejdii la fiecare poarta"
Uite, eu am doar 11 ani! Tot ce iti pot zice este ca eu cred cu adevarat ca exista dar nu cred ca stie cineva intrarea! Eu totusi cred ca ar fi posibil ca autorul sa povesteasca aventurile sale in cartile acestea! Insa stejarul stramb nu mai exista in Soimeni dar este biserica stramba ce ii tine locul