| DouăPuncte a întrebat:

Toate pisicile albe cu ochii albastrii nu aud, sau numai unele?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Buna!
http://www.agenda.ro/news/news/726/ce-nu-stiati-despre-pisici.html

Citez:
6. Pisicile albe cu ochi albastri sunt intotdeauna surde. Pisicile albe cu un singur ochi albastru sunt surde doar pe urecehea care corespunde ochiului albastru. Cele albe cu ochi portocalii nu au acest handicap.

Sunt surde toate pisicile albe(dar albe pur) cu ochii albastrii.

bafta!

5 răspunsuri:
| Ruxii1234 a răspuns:

Buna, eu nu cred ca este adevarat. Am avut o Angora Turceasca motanel, alb, cu ochii albastrii si aude foarte bine.Si eu m-am speriat de asta cand l-am luat dar nu are nimic. Acum depinde si de pisica.

| RoXxy a răspuns:

Toate pisicile aud, doar cele care au handicapuri sunt incapabile de a recepta un sunet/zgomot

| RoXxy a răspuns:

Nah uite ca am aflat si eu ceva nou.Nu as fi putut crede asa ceva despre pisicibig grin

| TheQuestioner a răspuns:

Numai unele, depinde de noroc ca sa zic asa, eu am un motanel alb cu ochii verzi si nu aude da tot il iubesc :X.
Uite ceva interesant: surditatea este asociata cu gena alba, mai ales in combinatie cu ochii albastri. Riscul de surditate la pisoii albi, cu sau fara ochi albastri, creste dramatic, mai ales daca ambii parinti sunt si ei albi. Mecanismul raspunzator pentru pigmentatia ochilor controleaza si dezvoltarea auditiva. Cand celulele de pigment, responsabile pentru colorit, sunt oprite prematur, este afectat si auzul.

| killmesoftly a răspuns:

Eu am auzit pe animal planet ca majoritatea