| cuticaadrian2 a întrebat:

Urgent!
cum scap de parrvoviroza canina? Catelul are 2 luni!

3 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun,dar parvoviroza este foarte grava,si poate provoca moartea cainelui in scurt timp. Fuga la veterinar,altfel starea patrupedului se va agrava. Daca a manifestat deja simptome grave, gen tremuratul, schelalaie, nu se misca, urmeaza urmatorii pasi:
1.Ia doua sticle umplute cu apa.Baga-le la congelator. Pune catelul intre cele doua sticle, si infasoara-l cu un prosop rece.
2.Mangaie-l usor pe cap, si incet incet incearca sa ii dai apa de baut. Fara apa se poate deshidrata, si muri cat mai rapid.
3.Nu ii da mancare deloc! Doar apa!
4.Mergi repede la veterinar, si nu mai pierde timpul pe internet.
P.S:1, 2,3--> Sfaturile doctorului.Am trecut prin asta si am procedat lafel.Cand vei ajunge la veterinar, il va pune pe perfuzii[daca starea e foarte grava].Il va rade pe burtica si ii va face 2 injectii, una in susul abdomenului, alta in josul sau[prin zona labutelor amandoua injectiile].Ii va face una pe ceafa. Dupa aceea, depinde de forta catelului de a lupta cu boala.In maxim 24 de ore se va face bine daca acesti pasi au fost urmati!
Bafta! :* Si insanatosire grabnica pentru cutzu love struck

| cuticaadrian2 explică (pentru YoCookieMonster):

Multumesc, e mult mai bine,il duc la veterinar pe fiecare zi la o clinica foarte bune, eu cand am pus intrebarea deja fusesem la veterinar si vruiam parerea voastra
Apa bea singur, deja e jucaus dar vomita si are diaree verde, deci cred ca e bine, nu a intrat inn vaza hemoragica deci are 99% sanse sa scape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.animalutze.com/articole/parvoviroza-canina.php
Te pup!